Tatry na mapie

Takie, siakie i owakie - wszystkie kochamy!

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Tatry na mapie

Postprzez TakiJeden » Pn, 2 kwi 2007, 19:07

:
Link dla tych, którzy muszą natychmiast (np. pod wpływem tego co przeczytali na forum) popatrzeć na mapę Tatr:

TATRY ZACHODNIE:
http://www.mapytatr.net//PRODUKTY/MAPY_TAT/ZACHODNI/zac_maps.htm
TATRY WYSOKIE:
http://www.mapytatr.net//PRODUKTY/MAPY_TAT/WYSOKIE/wys_maps.htm
TakiJeden

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 2 kwi 2007, 21:58

Bardzo fajne mapy!
Maja dość "zadawnione" czasy przejść - dziś się chodzi nieco szybciej, ale wielkie dzięki za ich wynalezienie.
Uwaga! Te mapy mają sporą ilość informacji niespotykanych na innych mapach - na przykład wskazują rodzaje unikalnej roślinności w poszczególnych miejscach.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez TakiJeden » Pn, 2 kwi 2007, 22:20

To akurat są mapy "Sygnatury" (wydawnictwo kartograficzne z Zielonej Góry) obecnie sprzedającej się pod marką CartoMedia (nb do sieci tej marki należy też EkoKapio -- bardzo przyzwoite mapy Pomorza, w tym Borów Tucholskich). Mapy tatrzańskie i beskidzkie tej firmy mają taką manierę, ale wątpię by miejsce gdzie wyrażony jest stosowny konterfekt odpowiadało miejscu gdzie toto rośnie -- raczej ozdobnik w miejscu gdzie nie zawadza bo nikt tam nie chodzi/nie powinien chodzić. Ale akurat te mapy są dostępne online a czy mapy innych wydawnictw -- nie wiem.
TakiJeden

TJ -

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 2 kwi 2007, 22:27

wątpię by miejsce gdzie wyrażony jest stosowny konterfekt odpowiadało miejscu gdzie toto rośnie -- raczej ozdobnik w miejscu gdzie nie zawadza bo nikt tam nie chodzi/nie powinien chodzić.

Może generalnie masz rację, ale akurat oglądałem otoczenie zielonego szlaku zejścia z Przełęczy pod Kopa Kondracką na Halę Kondratową i znalazłem notkę "arcydzięgiel litwór" mniej więcej w miejscu, gdzie takie coś widziałem.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez TakiJeden » Pn, 2 kwi 2007, 22:42

Nb jak tam poszperać, to można znaleźć i inne mapy, (np. beskidzkie) choć nie wszystkie udostępnione z taką precyzją jak te tatrzańskie. Ale mapy Sygnatury mają jeden feler: wszystkie rodzaje szlaków (turystyczne, spacerowe, ścieżki dydaktyczne) oznaczają tak samo. pod tym względem mapy Compassu (marka handlowa: Galileos wspólna z sudeckim "Planem") są lepsze.
TakiJeden

Postprzez Sefer » Wt, 3 kwi 2007, 16:19

Jeszce mapy wdawnictwa WiT- naprawdę super mapy, dokładne i poprawnie zrobione.
Można jeszcze dostać w skali 1:10000 mapy wojskowych wydawnictwa kartograficznych- mimo upływu czasu nadal aktualne(były drukowane w latach 80).
W tej samej skali mozna zamówić mapy wywdziale kartografii Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego - zawsze je mają, bo drukuja je na miejscu na ploterze. Kosztują coś 7-8zł/arkusz , a Tatry to jakieś 15 arkuszy.
Na Słowacji nie pokonane są mapy VKU Harmanec- w skalach 1:5000 i 1:25000.
Fajne są mapy ExpressMap całkowice zafoliowane i przemyślnie składane.
Sygnatura, przynajmniejw części słowackiej ma dośc spore byki.
Sefer

Re: Sefer

Postprzez TakiJeden » Wt, 3 kwi 2007, 21:42

*
Ale istotne w tym wypadku jest to, że mapy Sygnatury masz "on line" czyli jak masz jakiś problem topograficzny do sprawdzenia w czasie np. pisania na forum to nie musisz wstawać od komputra żeby to zrobić. Co do WiTa to mapy wyglądają porządnie, ale ostatniego lata w Sądeckim posługując się ich mapą naciąłem się -- okazało się że wlazłem do kamieniołomu bo na mapie miał za mały zasięg, co zresztą tu możesz sobie przeczytać, bo to było w czasie wycieczki dokumentacyjnej do przewodnika. Mapę Tatr zresztą ma na stanie chyba każde polskie wydawnictwo kartograficzne.
Ostatnio edytowano N, 8 kwi 2007, 18:57 przez TakiJeden, łącznie edytowano 1 raz
TakiJeden

TJ -

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 8 kwi 2007, 12:49

w czasie np. pisania na forum to nie musisz wstawać od komputra żeby to zrobić.

Chyba jestem strasznie staromodny albo i nawet zacofany, bo nadal wolę mieć obok klawiatury rozłożoną mapę i kilka książek, niż "migotać" ekranami.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Re: TJ -

Postprzez TakiJeden » N, 8 kwi 2007, 16:50

Zygmunt Skibicki napisał(a):Chyba jestem strasznie staromodny albo i nawet zacofany, bo nadal wolę mieć obok klawiatury rozłożoną mapę i kilka książek, niż "migotać" ekranami.

Ja w zasadzie też, ale jak robię coś porządniejszego. A czasem czytając cudze teksty na forum chcę coś sprawdzić (a niekoniecznie mam wtedy mapę pod ręką!) a tu -- jak znalazł.
TakiJeden

TJ -

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 8 kwi 2007, 18:04

*
I udaje ci się ustalić na przykład kierunek ścieżki lub różnicę poziomów w Dolinie Piarżystej pomiędzy stawami szybciej z ekranu niż przy użyciu mapy zdjętej z półki? Szczerze wątpię...
Co innego, gdy jestem z dala od moich półek i mam przy sobie laptopa z dojściem do internetu - wtedy takie mapy są jedynymi dostępnymi.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez TakiJeden » N, 8 kwi 2007, 18:09

Swój mapozbiór mam raczej z dala od najczęściej używanego komputera z dostępem do netu.
TakiJeden

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 8 kwi 2007, 18:25

mapozbiór mam raczej z dala od najczęściej używanego komputera

To wyjaśnia wszysttko...
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez PiotrM » Wt, 7 paź 2008, 22:24

Witam!

Wie ktoś może z Was jaka na dzień dzisiejszy jest dobra mapa Tatr?

Pozdrawiam
PiotrM

Postprzez Sefer » Wt, 7 paź 2008, 23:15

WIT- z uporem maniaka z niej korzystamy i sie nie naciąłem, na słowacką część to VKU Harmanec. Jak lewizna to dobrze skserować sobie problematyczny moment z map wojskowych 1:10000- są w bibliotece górskiej COTG w Krakowie i podejrzewam w każdym KW.
Sefer

Postprzez PiotrM » Wt, 7 paź 2008, 23:31

Dziękuję za odpowiedź.

A mógłbyś rozwinąć skrót "WIT"?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
PiotrM

Postprzez Sefer » Śr, 8 paź 2008, 10:48

Sefer

Postprzez PiotrM » Śr, 8 paź 2008, 16:20

Dziękuję bardzo!

Pozdrawiam
PiotrM

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 8 paź 2008, 18:21

PiotrM napisał(a):Wie ktoś może z Was jaka na dzień dzisiejszy jest dobra mapa Tatr?

To mocno zależy od tego, do czego będziesz tej mapy (tych map) używał...
Jak do zwykłej turystyki szlakowej, to sugerował bym Expessmap foliowany - dokładność wystarczy, a trwałość jest bardzo dobra. Nawet w ulewie i śnieżycy można z niej korzystać bez obaw, że ją zniszczysz.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez PiotrM » Śr, 8 paź 2008, 19:09

Zygmunt Skibicki napisał(a):To mocno zależy od tego, do czego będziesz tej mapy (tych map) używał...

Witam!

Generalnie do planowania wypraw w góry. Zależy mi też żeby były opisane szlaki no i czas przejść pomiędzy poszczególnymi odcinkami a poza tym aby orientować się gdzie się jest.

Pozdrawiam
PiotrM

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 8 paź 2008, 19:35

PiotrM napisał(a):
Zygmunt Skibicki napisał(a):To mocno zależy od tego, do czego będziesz tej mapy (tych map) używał...
Generalnie do planowania wypraw w góry. Zależy mi też żeby były opisane szlaki no i czas przejść pomiędzy poszczególnymi odcinkami a poza tym aby orientować się gdzie się jest.

Co to znaczy, że będą miały "opisane szlaki"?
Opisy szlaków są w przewodnikach, a na mapach są tylko szlaki zaznaczone - takie przerywane kreski w kolorze szlaku...
Do Twoich potrzeb jest prawie obojętne, którą mapę weźmiesz: Ekspressmap, Sygnatura, Eko-Graf, WIK, Demart, Regio Cart, Harmanec czy, Bocart - prawie wszystkie obecnie wydawane mają notacje czasowe przy szlakach.
Może tylko zwróć uwagę, by skala była nie większa niż 1: 30 000.
Zygmunt Skibicki
Mundek

Postprzez PiotrM » Śr, 8 paź 2008, 20:07

Zygmunt Skibicki napisał(a):Co to znaczy, że będą miały "opisane szlaki"?

No właśnie miałem na myśli to co napisałeś czyli że z zaznaczonymi szlakami.

Zygmunt Skibicki napisał(a):Może tylko zwróć uwagę, by skala była nie większa niż 1: 30 000.

Napewno zwrócę uwagę.
Dziękuje za podpowiedzi.

Pozdrawiam
PiotrM

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 8 paź 2008, 20:39

PiotrM napisał(a):No właśnie miałem na myśli to co napisałeś czyli że z zaznaczonymi szlakami.

Prawdę mówiąc, dawno nie widziałem mapy Tatr bez zaznaczonych szlaków. Nawet słynna "dziesiątka" Tatr Polskich w czternastu arkuszach je ma...
Zygmunt Skibicki
Mundek

Powrót do Góry