Podróż lotnicza - jak się do niej przygotować?

Tematy wspólne dla wielu dziedzin turystyki aktywnej.

Moderatorzy: Zygmunt Skibicki, Moderatorzy

Podróż lotnicza - jak się do niej przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 12:13

PRZED PODRÓŻĄ
źródło - http://www.pasazer.com/porady.php

Prawa pasażera linii lotniczych - czytaj w następnym poście tego wątku

Linie lotnicze

Na polskim niebie mamy coraz wiekszy wybór tanich linii lotniczych, oferujących coraz tańsze bilety. To co jeszcze w 2003 roku wydawało się niemożliwe teraz stało się faktem. Konkurują ze sobą takie linie jak Wizz Air, Sky Europe, easyJet, Germanwings, Centralwings czy Ryanair. Wszystko to sprawia że możemy podróżować naprawdę tanio. Jeśli uda nam się trafić na dobrą promocję możemy na przykład polecieć z Krakowa do Londynu za nieco ponad 100 zł, czy do Sztokholmu z Katowic za 250 zł

Ceny biletów

Należy pamiętać, że "za darmo" nie oznacza wcale że dostaniemy bilet lotniczy nie płacąc za niego. Całkowita cena biletu to suma składowych: koszt przelotu, opłaty lotniskowe, biletowe, paliwowe, podatki. Linie lotnicze promując swoją ofertę biletów "za darmo" informują nas tylko o tym, że za sam przelot nie będziemy musieli płacić, jednak będziemy musieli pokryć wyżej wspomniane opłaty dodatkowe. Dodatkowo należy pamiętać iż promocja dotyczy zazwyczaj wylotu, zaś bilet powrotny jest już w normalnej cenie dużow wyższej od tej promocyjnej. easyJet pobierze od nas dodatkowo 6,5 euro przy realizowaniu transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych Visa, Mastercard, American Express, Diner's Club. Dokonując zakupów w Wizz Air przez internet do ceny biletu należy doliczyć 12 zł od osoby za każdy odcinek lotu za płatność kartą. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z pośredników (biur podróży) musimy się liczyć z dodatkowym kosztem- prowizją dla pośrednika w wysokości od 50 do 100zł


Bagaż

Limit bagażu wynosi w zależności od linii lotniczej wynosi od 15 do 20 kg. Pasażer może zabrać ze sobą na pokład bagaż podręczny o wadze w zależności od linii od 5 do 10 kg.
Opłata za przewóz psa lub kota wynosi od 50 do 160 zł. Opłata za przewiezienie nart wyniesie za każdą sztukę od 80 do 120 zł. Linie lotnicze nie pozwalają zabierać na pokład samolotów wielu przedmiotów domowego użytku. Planując podróż nie zabierajmy zatem noży, nożyczek, pilników i żyletek, a nawet korkociągów. Nie wolno też przewozić spirytusu, materiałów korodujących, żrących i łatwopalnych ani żadnych sprężonych gazów. Nie należy też pakować swoich osobistych rzeczy w walizki lub nesesery z zainstalowanym systemem alarmowym. Niegroźne w domowym użyciu, aczkolwiek zabronione na pokładach samolotów, przedmioty są konfiskowane. Dlatego unikniemy ryzyka utraty osobistych przedmiotów jedynie zostawiając je w domu. W ograniczonych ilościach można natomiast przewieźć napoje alkoholowe, kosmetyki i środki medyczne. Linie lotnicze biorą odpowiedzialność za bagaż. W razie zagubienia wypłacą nam odszkodowanie.
(więcej o bagażu i bagażu podręcznym w kolejnych postach tego wątku)

Lotniska

Podczas wyboru linii lotniczej którą zamierzamy wybrać się w podróż, należy zwrócić baczną uwagę na odległość lotniska od miasta docelowego. Większość tanich linii lotniczych lata na lotniska oddalone od centrów miast nawet o 100km. Ale są i takie które latają na główne lotniska bądź położone bliżej miast. Czasem opłaca się zapłacić 50zł więcej za lot do położonego nieopodal miasta lotniska, niż zaoszczędzić 50zł i polecieć na oddalone 100km lotnisko z którego dojazd do centrum miasta kosztować nas będzie 100zł.


LECIMY

Bezpieczeństwo

Transport lotniczy to najszybszy i najbezpieczniejszy sposobem podróżowania. Około 3 mln pasażerów dziennie bezpiecznie dociera samolotami do wybranych miejsc przeznaczenia .
Start samolotu odbywa się po dokładnym sprawdzeniu samolotu oraz dopuszczeniu go do lotu. Kontrola samolotu następuje na kilka minut przed planowaną godziną odlotu.
Samoloty to mocne i wytrzymałe urządzenia; podczas budowy stosuje się duże marginesy bezpieczeństwa. Samoloty są skonstruowane w taki sposób, aby przeciwstawić się dużo większym naporom sił zewnętrznych niż te, na które maszyny, są narażone podczas standardowej eksploatacji. Zastosowane są podwójne a nawet potrójne zabezpieczenia urządzeń, tak aby w przypadku uszkodzenia jednego z urządzeń, urządzenie bliźniacze przejęło jego funkcje eliminując zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu. Dla własnego bezpieczeństwa prosimy:
- wysłuchać instrukcji bezpieczeństwa oraz przeczytać kartę bezpieczeństwa;
- trzymać pasy bezpieczeństwa nisko na biodrach, zapięte podczas trwania całego lotu;
- stosować się do ograniczeń dotyczących bagaży podręcznych;
- wyłączyć telefony komórkowe oraz wszelkie inne urządzenia elektryczne podczas trwania lotu.


Turbulencje

Nie ma powodów, aby obawiać się turbulencji. Nawet silne turbulencje są zjawiskiem normalnym, występują na skutek wiania wiatrów i są łatwe do przewidzenia. Wybierając odpowiednią wysokość lotu, można minimalizować ich skutki. Można się spodziewać lekkich lub średnich turbulencji podczas startu oraz podchodzenia do lądowania na niższych wysokościach, w słoneczne popołudnie, ponieważ wtedy słońce nagrzewa powietrze przy ziemi, powietrze unosi się i tworzy tzw. dziury. Prosimy pamiętać: nawet jeśli wydaje się inaczej � samolot nigdy nie spada setek metrów; traci najwyżej tylko kilka metrów wysokości.


Zdrowie

Na kabinę samolotu oddziaływuje ciśnienie, które jest niższe od ciśnienia na powierzchni ziemi. Ciśnienie w kabinie samolotu jest równe ciśnieniu powietrza na wysokości 1500 -2000 metrów powyżej poziomu morza. Takie ciśnienie bardzo dobrze znoszą zdrowi pasażerowie. Pasażerowie z zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego powinni skonsultować się ze swoim lekarzem przed odbyciem podróży, aby dowiedzieć się, czy obniżony poziom tlenu nie zaszkodzi ich zdrowiu.


Bóle uszu

Podczas podróży samolotem ciśnienie powietrza się zmienia, najczęściej podczas lądowania, powodując bóle uszu. W razie zapalenia uszu, nosa lub zatok powinno się unikać latania samolotem, ponieważ mogą wystąpić dolegliwości z powodu nie wyrównania się ciśnienia. Jeżeli takie problemy pojawią się podczas lotu, radzimy skorzystać z kropli do nosa.
W razie bólu uszu prosimy spróbować następujących metod:
- ziewać lub przełykać;
- żuć gumę;
- zatkać nos i spróbować łagodnie wydmuchać powietrze przez nos.


Wilgotność i dehydratacja

Względna wilgotność w samolocie wynosi około 20%, jest stosunkowo niska i może powodować uczucie suchości w ustach, nosie, oczach. Aby złagodzić dyskomfort, radzimy korzystać z okularów zamiast szkieł kontaktowych, pić dużo napojów przed i podczas trwania lotu (proszę unikać picia napojów alkoholowych oraz zawierających kofeinę) oraz używać kremów nawilżających skórę.


Zakrzepica żył głębokich

Podczas długich lotów gdy pasażer długo podróżuje w pozycji siedzącej - mogą wystąpić zakrzepy w dolnej części kończyn. Zazwyczaj nie ma żadnych symptomów, ale czasami pasażer może zauważyć opuchnięcie oraz zdrętwienie kończyn. W bardzo rzadkich sytuacjach gdy zakrzep jest bardzo rozległy, małe części zakrzepu mogą się dostać do serca lub płuc, powodując zatory płucne (powodując bóle klatki piersiowej, niewydolność płuc, a nawet nagłą śmierć). Objawy te mogą się pojawić nawet kilka dni po przelocie. Prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest bardzo małe.


Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna występuje podczas utraty z pola widzenia horyzontu ziemi. Podczas podróży samolotem choroba lokomocyjna występuje bardzo rzadko. Jeżeli Pan(i) jest podatny(a) na tę chorobę, prosimy wybrać miejsce siedzące przy oknie, najlepiej nad skrzydłem. Proszę jeść mało przed i podczas podróży, szeroko otworzyć nawiew powietrza oraz niczego nie czytać.


Palenie papierosów

Podczas lotów naszymi samolotami obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów. Radzimy osobom palącym żuć gumę, korzystać z plastrów nikotynowych lub z łagodnych środków uspakajających, aby zmniejszyć niedogodności.


Kobiety w ciąży

Latanie samolotami nie zagraża kobietom w ciąży, chociaż nie zalecamy latania w ostatnim miesiącu ciąży oraz do 7 dni po urodzeniu dziecka. Linie zazwyczaj nie przyjmują na pokład kobiet po 34. tygodniu ciąży.


Niemowlę

Podróżowanie samolotami jest niewskazane dla dzieci w pierwszym tygodniu życia oraz dzieci przedwcześnie urodzonych, ponieważ zmiana ciśnienia powietrza w kabinie samolotu może wpływać na dzieci niekorzystnie. Niemowlę jest bardziej wyczulone również na dehydratację. Prosimy zadbać, aby dziecko przyjmowało odpowiednią ilość płynów przed i podczas lotów.


Powietrze na pokładzie

Powietrze w kabinie samolotu jest wymieniane z powietrzem zewnętrznym. Powietrze cyrkulowane wewnątrz kabiny jest filtrowane. To pozwala na pełną wymianę powietrza w kabinie samolotu 20-30 razy w ciągu jednej godziny. Ten system wentylacji jest dużo wydajniejszy niż w jakimkolwiek budynku, a zainstalowane filtry powietrza wyłapują wszelkie bakterie oraz większość wirusów. Jednakże aby uniknąć przenoszenia się chorób z jednego kraju do drugiego, osoby z chorobami zakaźnymi nie powinny latać samolotami.


Przekąski

Tanie linie lotnicze nie podają na pokładach swych samolotów darmowych posiłków. Za kawę lub herbatę trzeba zapłacić ok. 2 euro, piwo kosztuje 4 euro.


PO PODRÓŻY


Jet lag

Jet lag powoduje zakłócenia w rytmie dnia i pojawia się, gdy podróżuje się przez kilka stref czasowych. Zmęczenie, zmniejszona wydolność fizyczna oraz umysłowa, bezsenność, dezorientacja, bóle głowy, niestrawność są symptomami jet lagu.Pasażerowie zażywający leki w ściśle określonych godzinach powinni zwrócić się o poradę do swojego lekarza jeszcze przed rozpoczęciem podróży.
Symptomy jet lagu można łatwo zminimalizować:
- odpoczynkiem przed i podczas podróży;
- noszeniem wygodnych ubrań;
- jedzeniem lekkich posiłków oraz piciem dużej ilości wody oraz soków owocowych przed oraz podczas lotu;
- unikaniem lub minimalizowaniem spożywania kofeiny oraz alkoholu przed oraz podczas trwania lotu;
- gimnastykowaniem się podczas i po locie;
- zachowaniem stałej pory zasypiania.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 12:26

Prawa pasażera linii lotniczych
źródło - http://www.pasazer.com/prawa.php

1/ Odmowa przyjęcia na pokład

W przypadku odmowy przejęcia pasażera na pokład samolotu lub anulowania rejsu przewoźnik ma obowiązek zaoferowania pasażerowi rekompensaty finansowej oraz pomocy. Prawa te obowiązują w przypadku wszystkich lotów, łącznie z przelotami czarterowymi, pod warunkiem, że pasażer stawił się w odpowiednim czasie do odprawy biletowo-bagażowej z portów lotniczych w UE lub do portu lotniczego na terenie UE z kraju poza UE, ale obsługiwanego przez przewoźnika unijnego.

Jeżeli do odprawy zgłosi się większa liczba pasażerów na dany lot, niż wynosi liczba miejsc w samolocie, przewoźnik powinien najpierw znaleźć osoby chętne do udostępnienia, za ustaloną rekompensatą, miejsc pasażerom, którzy również zaplanowali podróż danym rejsem. Przewoźnik zobowiązany jest do zaoferowania takim ochotnikom zwrotu uiszczonej opłaty przewozowej (łącznie z bezpłatnym przelotem, w miarę potrzeby, do portu, w którym podróż rozpoczęto) lub alternatywnego rejsu do portu docelowego podróży.

Jeśli pasażer nie zgłosi się na ochotnika, wówczas przewoźnik zobowiązany jest do zaoferowania mu rekompensaty pieniężnej w wysokości:

* 250 € dla lotów na trasach o długości do 1500 km
* 400 € dla lotów na trasach powyżej 1500 km na terenie UE oraz dla innych lotów pomiędzy 1500 do 3500 km
* 600 € dla lotów na trasach powyżej 3 500 km poza terytorium UE.

Jeśli opóźnienie w przelocie do miejsca docelowego jest odpowiednio mniejsze niż 2, 3 lub 4 godziny, rekompensata może zostać zmniejszona o 50%.

Przewoźnik ma również obowiązek zwrotu uiszczonej opłaty przewozowej (w zależności od potrzeby łącznie z bezpłatnym przelotem do portu, w którym podróż rozpoczęto) lub zaproponowania alternatywnego rejsu do portu docelowego podróży; zapewnienia, w zależności od potrzeby, wyżywienia i miejsca w hotelu (łącznie z transportem) oraz świadczeń (np. połączenia telefoniczne, telex, faks itp.).

2/ Anulowanie rejsów

W przypadku anulowania rejsu pasażer ma prawo do otrzymania od przewoźnika:

* zwrotu uiszczonej opłaty przewozowej (w zależności od potrzeby łącznie z bezpłatnym przelotem do portu, w którym podróż rozpoczęto) lub zaproponowania alternatywnego rejsu do portu docelowego podróży;
* wyżywienia i pobytu w hotelu w zależności od potrzeby (łącznie z transportem) oraz świadczeń (np. połączenia telefoniczne, telex, faks etc.)

Podobnie jak w przypadku odmowy przyjęcia na pokład samolotu, przewoźnik lotniczy zobowiązany jest do wypłacenia pasażerowi rekompensaty, chyba że poinformuje dostatecznie wcześnie o anulowaniu rejsu oraz zaproponuje alternatywny przewóz w terminie zbliżonym do oryginalnego.

Przewoźnik jest zobowiązany wypłacić w ciągu 7 dni rekompensatę lub dokonać zwrotu opłaty przewozowej w gotówce, za pomocą przelewu bankowego lub czeku, lub za pisemną zgodą pasażera przekazać mu voucher do wykorzystania przy następnej podróży.

W przypadku odmówienia pasażerowi któregokolwiek z wyżej wymienionych praw, należy niezwłocznie złożyć skargę u przewoźnika.

3/ Znaczne opóźnienia

Natychmiastowa pomoc

Jeżeli pasażer stawił się w odpowiednim czasie do odprawy biletowo-bagażowej, łącznie z przelotami czarterowymi

* z portu lotniczego na terenie UE lub
* do portu lotniczego na terenie UE z kraju poza UE, ale obsługiwanego przez przewoźnika unijnego

oraz jeżeli przewoźnik danego lotu przewiduje, że wystąpią opóźnienia

* większe niż 2 godziny dla lotów na trasach do 1500 km,
* większe niż 3 godziny dla lotów na trasach powyżej 1500 km na terenie UE oraz dla innych lotów pomiędzy 1500 do 3500 km,
* większe niż 4 godziny dla lotów na trasach powyżej 3500 km poza UE, przewoźnik lotniczy jest zobowiązany do zapewnienia, w zależności od potrzeby, wyżywienia i miejsca w hotelu (łącznie z transportem) oraz świadczeń (np. połączenia telefoniczne, telex, faks itp.).

Jeżeli opóżnienie jest większe niż 5 godzin, przewoźnik zobowiązany jest do zwrotu uiszczonej opłaty za przewóz (w zależności od potrzeby łącznie z bezpłatnym przelotem do portu, w którym podróż rozpoczęto).

W przypadku odmówienia pasażerowi któregokolwiek z wyżej wymienionych praw, należy niezwłocznie złożyć skargę u przewoźnika.

Dochodzenie roszczeń w późniejszym terminie

W przypadku, gdy przewoźnik z kraju UE jest odpowiedzialny za opóźnienie lotu do jakiegokolwiek portu lotniczego na świecie, pasażer ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie w wysokości do 4150 SDR* za wszelkie poniesione szkody. Jeżeli przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności za poniesione przez pasażera szkody, pasażer może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Pasażer może wnieść roszczenie o odszkodowanie przeciwko przewoźnikowi, z którym zawarł umowę lub przeciwko obsługującemu dany lot, jeżeli nie jest to ten sam przewoźnik.

* 1 SDR = 1,18 € w dniu 30.9.2004 r. Bieżący kurs wymiany można uzyskać, kontaktując się z Europe Direct.

4/ Bagaż

Pasażer ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie w wysokości do 1 000 SDR* za zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu podczas lotu liniami lotniczymi z kraju UE do jakiegokolwiek portu lotniczego na świecie. Jeżeli przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności za poniesione przez pasażera szkody, pasażer może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej. Wszelkie roszczenia dotyczące uszkodzonego odprawionego bagażu należy zgłosić w terminie 7 dni od daty jego odbioru, w przypadku bagażu opóźnionego - w terminie 21 dni od odbioru.

Pasażer może wnieść roszczenie o odszkodowanie przeciwko przewoźnikowi, z którym zawarł umowę, lub obsługującemu dany lot, jeżeli nie jest to ten sam przewoźnik.

* 1 SDR = 1,18 € w dniu 30.9.2004 r. Bieżący kurs wymiany można uzyskać, kontaktując się z Europe Direct.

5/ Uszkodzenia ciała lub zgon w wypadku

Pasażer ma prawo do wystąpienia o odszkodowanie za obrażenia lub zgon na skutek wypadku podczas lotu obsługiwanego przez przewoźnika unijnego do jakiegokolwiek portu lotniczego na świecie. Pasażer ma prawo do zaliczki w celu pokrycia natychmiastowych potrzeb finansowych. Jeżeli przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności za poniesione przez pasażera szkody, pasażer może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej.

Pasażer może wnieść roszczenie o odszkodowanie przeciwko przewoźnikowi, z którym zawarł umowę, lub obsługującemu dany lot, jeżeli nie jest to ten sam przewoźnik.

6/ Wyjazdy zorganizowane

Oprócz opisanych obok praw, pasażer może wnieść roszczenie o odszkodowanie przeciwko organizatorom wyjazdu za niewykonanie usług przewidzianych w umowie zawartej w jednym z krajów UE, bez względu na docelowe miejsce podróży. Prawa te obowiązują w przypadku niezapewnienia odpowiedniego przelotu przewidzianego w umowie zawartej między organizatorem wyjazdu a pasażerem. Ponadto jeżeli organizator nie wywiąże się z umowy w odniesieniu do znaczącej części zorganizowanego wyjazdu, jest zobowiązany do zapewnienia alternatywnych świadczeń, łącznie z przewozem, bez żadnych dodatkowych kosztów dla uczestnika wyjazdu.

7/ Co robić, jeśli prawa zostały naruszone?

W przypadku stwierdzenia jednego z problemów opisanych powyżej, należy niezwłocznie zwrócić się do przedstawiciela linii lotniczych obsługujących dany lot z prośbą o jego rozwiązanie. Jeśli takie działanie nie przyniesie skutku, należy złożyć skargę do krajowych władz wykonawczych.

Jeśli wylot następuje z kraju UE, skargę należy złożyć w kraju wylotu. Jeśli wylot następuje z kraju nie należącego do UE, ale dany lot jest obsługiwany przez którąś z unijnych linii lotniczych, skargę należy złożyć w kraju UE (kraj docelowy).

Nazwę i adres właściwych władz lub szczegółowe informacje o organizacjach udzielających porad lub pomocy w przypadku wszelkich innych skarg (np. dotyczących bagażu, uszkodzenia ciała lub zgonu, wyjazdów zorganizowanych) można uzyskać, dzwoniąc pod bezpłatny numer Europe Direct: 00 800 6 7 8 9 10 11, lub pisząc na adres poczty elektronicznej: mail@europe-direct.cec.eu.int.

W Polsce ma się tym zajmować Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów Konsumentów w Warszawie. Informację o działaniach podjętych w sprawie złożonej skargi można przekazać Komisji Europejskiej, B-1049 Bruksela, faksem (32-2) 299 10 15 lub pocztą elektroniczną: tren-aprights@cec.eu.int.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 12:27

Bagaż w samolocie
źródło - http://www.eioba.pl/a104281/baga_w_samolocie

Udając się w podróż samolotem powinniśmy wiedzieć, że jesteśmy zmuszeniu do przestrzegania zasad związanych ze sprawami bagażowymi. Warto byś je poznał - unikniesz problemów.

W podróży samolotem mamy możliwość zabrania ze sobą bagażu głównego (tzw. rejestrowanego), który podczas naszej odprawy zostanie odpowiednio zarejestrowany, zważony i oznaczony, po czym trafi do luku bagażowego.

Taki bagaż powinien być prawidłowo zapakowany i zamknięty, a jego zawartość odpowiednio zabezpieczona przed stłuczeniem, zniszczeniem pod naciskiem innych bagaży. Musimy też przestrzegać limitów bagażowych, które nakładają na nas poszczególni przewoźnicy, o których piszemy w dalszej części naszego przewodnika. Odpowiedzialność za bagaż rejestrowany ponosi przewoźnik.
Jeśli naszym bagażem rejestrowym ma być plecak, warto zajrzeć - tu!

Poza bagażem głównym możemy zabrać ze sobą także bagaż podręczny, który będziemy mogli (po spełnieniu pewnych warunków) zabrać ze sobą na pokład samolotu. Odpowiedzialność za bagaż podręczny, trzymany przy sobie podczas podróży, ponosi osoba podróżująca.

Poszczególne linie lotnicze ściśle określają limity bagażowe, które obowiązują na trasach przez nie obsługiwanych. Limity te mogą dotyczyć nie tylko wagi bagażu, ale także rodzaju przewożonych przedmiotów.

Bagaż główny

Z reguły, waga bagażu głównego, przewożonego w luku bagażowym, nie powinna przekraczać 20 kg. Opłata za bagaż nieprzekraczający obowiązującego limitu jest wliczona w cenę biletu lotniczego. W przypadku przekroczenia limitu bagażu, będziemy musieli dopłacić za każdy dodatkowy kilogram.

Dopuszczalna ilość bagażu rejestrowanego jest uzależniona także od kontynentu, na który odbywa się nasza podróż i oprócz tego, że może być wyrażona w systemie kilogramowym, albo sztukowym.

W Europie, Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i Australii wraz z Oceanią obowiązuje system wagowy, który zezwala na darmowe zabranie jednej sztuki bagażu, którego maksymalna waga zależy od klasy serwisowej zakupionego biletu lotniczego.

Podróżując do Ameryki Północnej obowiązuje system sztukowy, zezwalający na bezpłatne zabranie dwóch sztuk bagażu, przy czym ich waga i wymiary również uzależnione są od klasy serwisowej zakupionego biletu.

Bagaż podręczny

Waga bagażu podręcznego nie powinna być większa niż 5-9 kg.
Dopuszczalna ilość bagażu podręcznego jest także uzależniona od klasy rezerwacyjnej zakupionego biletu oraz linii lotniczych obsługujących dany lot.

Na pokład samolotu możemy poza tym zabrać ze sobą przedmioty osobistego użytku, takie jak: torebka, płaszcz, parasol, aparat fotograficzny, kamera, lornetka itp. Przysługuje nam także bezpłatny przewóz składanego spacerowego wózka dla dziecka i składanego fotela inwalidzkiego.

UWAGA! Powyższe dane są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa dopuszczalną ilość bagażu na danej trasie.

Należy pamiętać, że zarówno w bagażu głównym, jak i podręcznym, zabronione jest przewożenie:

* broni palnej i amunicji,
* walizek z zainstalowanymi urządzeniami alarmowymi,
* materiałów wybuchowych, ogni sztucznych, rac,
* pojemników ciśnieniowych zawierających gazy drażniące, gazy do samoobrony, butle turystyczne,
* pojemników z cieczami łatwopalnymi jak np. gaz do zapalniczek, farby, lakiery, środki czyszczące i rozpuszczalniki,
* artykułów łatwopalnych, np. zapałki substancje, które przy kontakcie z wodą emitują łatwopalne gazy,
* substancji utleniających, jak np. wybielacze, nadtlenki,
* substancji trujących (toksycznych) i zakaźnych, jak np. rtęć, hodowle kultur bakterii i wirusów,
* materiałów i przedmiotów radioaktywnych,
* substancji żrących, jak np. kwasy, zasady, akumulatory z ciekłym elektrolitem,
* materiałów silnie magnetycznych,
* sprzętu i narzędzi napędzanych silnikami benzynowymi, zawierającymi niewielkie ilości paliwa (np. w celach próbnych)

Bagaż podręczny w samolocie
źródło - http://eturystyka.org/content/view/806/102/

Wybierając się w podróż samolotem przygotowujemy z reguły 2 bagaże - bagaż główny (nadawany przy odprawie i odbierany na lotnisku docelowym) oraz bagaż podręczny, do którego pakujemy rzeczy przydatne na pokładzie samolotu oraz rzeczy szczególnie dla nas cenne, na których utratę nie chcemy sie narażać.
Pakując bagaż podręczny, musimy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Po pierwsze są to ograniczenia wagowe i gabarytowe - przed wylotem dowiedzmy sie jaką wielkość bagażu podręcznego dopuszczają nasze linie lotnicze.
Po drugie w związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa na pokładach samolotów, restrykcjami objeto także bagaż podręczny. Możliwość wnoszenia na pokład samolotu płynów (w tym także kosmetyków) jest obecnie mocno ograniczona.

Nowe, zaostrzone przepisy dotyczące warunków przewozu bagażu podręcznego wnoszonego pokład samolotu weszły w życie 6 listopada 2006 r. Przepisy te obowiązują na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej (w tym również w polskich portach lotniczych), a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Poszczególne lotniska mogą dodatkowo wprowadzać bardziej surowe środki bezpieczeństwa.
Przed wylotem warto dowiedzieć się w liniach lotniczych i na lotnisku, jakie zasady aktualnie obowiązują, aby nie być zmuszonym do pozbycia się elementów swojego podręcznego bagażu.
Podobne przepisy obowiązują w coraz większej ilości państw na całym świecie, np w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei.

WNOSZENIE PŁYNÓW, JEDZENIA I LEKÓW NA POKŁAD SAMOLOTU
Pasażer może wnosić na pokład samolotu wyłącznie takie płyny, których pojedyncze opakowanie mieści nie więcej niż 100 mililitrów. Wszystkie wnoszone płyny muszą być zapakowane do przezroczystej zamykanej torby, której pojemność nie przekracza 1 litra. Zasady te dotyczą wszelkich rodzajów płynnych substancji, w tym również kosmetyków, takich jak perfumy, kremy, pasta do zębów czy tusz do rzęs.
Ograniczenia nie obejmują leków i odżywek dla dzieci, pod warunkiem, że są one niezbędne w podróży. Artykuły te muszą oczywiście zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Turyści mogą kupować kosmetyki czy napoje w sklepach wolnocłowych.

Przykładowo podajemy przepisy obowiązujące w liniach Lufthansa:
Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Artykuły i torebki, które nie odpowiadają tym wymogom, nie mogą być zabierane na pokład samolotu. Podobne uregulowanie (90 ml na jednostkę opakowania) obowiązuje już od 29 września 2006 roku w odniesieniu do rejsów i połączeń przesiadkowych do USA.

Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare). Artykuły są pieczętowane przez obsługę sklepu dokonującego sprzedaży.

W zależności od lotniska docelowego, obowiązywać mogą również szczególne przepisy dotyczące przewozu w bagażu podręcznym artykułów w postaci płynów i żeli, nabywanych w sklepach strefy wolnocłowej. Należy więc zasięgnąć informacji na ten temat w lokalnych punktach sprzedaży tych produktów.

DODATKOWE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA NA REJSACH DO USA
Zgodnie z zaleceniami amerykańskich władz, pasażerowie mogą zabierać ze sobą na pokład pewne ilości płynów oraz substancji o konsystencji żelu czy wosku (pasty). Dopuszcza się pojemniki, jak butelki czy puszki, o jednostkowej pojemności do 100 ml, przy czym muszą one być wnoszone na pokład w przezroczystych torbach plastikowych, a ich łączna pojemność nie może być większa niż 1 litr. Każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną torbę plastikową.

W bagażu podręcznym dozwolone są następujące artykuły:
Lekarstwa na receptę oraz pokarm dla dzieci i niemowląt mogą być zapakowane do bagażu podręcznego w większej ilości, jeśli są one konieczne podczas rejsu.
Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe, odtwarzacze MP3 i laptopy.

DODATKOWE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA NA REJSACH DO WIELKIEJ BRYTANII
Poniższe przepisy obowiązują wszystkich pasażerów podróżujących z Wielkiej Brytanii lub w tranzycie przez Wielką Brytanię.
Zezwala się na zabranie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego (o wymiarach 56cmx45cmx25cm). Ponadto, jako bagaż podręczny, na pokład zabrać można, instrument muzyczny.

W bagażu podręcznym nie wolno posiadać następujących artykułów:
Zabrania się przewozu zapalniczek w jakimkolwiek bagażu. Można je zakupić po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

W bagażu podręcznym przewozić można następujące artykuły:
Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe i odtwarzacze MP3. Laptopy i większe urządzenia elektroniczne (np. suszarki do włosów o większych rozmiarach) mogą być przewożone w bagażu podręcznym, ale muszą być wyjęte do kontroli i prześwietlone.
Lekarstwa w formie płynnej przepisane przez lekarza na receptę, o ile będą musiały być zażywane w czasie lotu (np. zestaw dla diabetyków).
Mleko i płynny pokarm dla niemowląt (pasażer podróżujący z dzieckiem musi spróbować zawartości każdej z butelek).

WYMIARY I CIĘŻAR BAGAŻU PODRĘCZNEGO
O limitach bagażu należy dowiedzieć się bezpośrednio przed wylotem w swoich liniach lotniczych. W Lufthansie każda sztuka bagażu nie może być większa niż 55 x 40 x 20 cm i nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wyjątkiem są składane torby ubraniowe, których dopuszczalne wymiary nie mogą przekroczyć 57 x 54 x 15 cm.
Pasażerowie Pierwszej Klasy i Klasy Business mogą zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego. Jedną sztukę bagażu należy umieścić pod fotelem z przodu pasażera. Pasażerowie klasy ekonomicznej mogą zabrać na pokład jedynie jedną sztukę bagażu podręcznego.

W niektórych przypadkach pasażerowie Pierwszej Klasy oraz Klasy Business będą mogli zabrać na pokład jedynie jedną sztukę bagażu podręcznego. Dotyczy to:

Przelotów małymi samolotami na trasach regionalnych (Lufthansa Regional Partner) – tu z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie, bagaż podręczny można mieć przy sobie aż do momentu wejścia do samolotu. Przed samym wejściem na pokład bagaż podręczny należy oddać do załadunku do luku, a następnie odebrać go po przylocie, bezpośrednio z wózka bagażowego specjalnie podstawionego w pobliżu wyjścia z samolotu.
Przelotów w krajach, gdzie zastosowanie mają restrykcyjne przepisy państwowe (np. we Włoszech i USA).

URZĄDZENIA TECHNICZNE W BAGAŻU PODRĘCZNYM
Zabranie na pokład takich urządzeń jak odtwarzacze MP-3, odtwarzacze CD, laptopy czy telefony komórkowe regulowane jest przepisami obowiązującymi w porcie wylotu.
Niektóre z urządzeń elektronicznych nie mogą być używane w czasie lotu, bowiem mogą zakłócać pracę elektronicznych systemów pokładowych samolotu.
Telefony komórkowe muszą być całkowicie wyłączone przez cały czas trwania rejsu.

PRZEDMIOTY, KTÓRE MOŻNA DODATKOWO ZABRAĆ NA POKŁAD SAMOLOTU
Oprócz bagażu podręcznego i urządzeń technicznych, dodatkowo można zabrać ze sobą na pokład następujące przedmioty:

torebkę, mały neseser lub niewielką teczkę (bądź torbę na laptopa) wraz z zawartością
płaszcz, szal lub koc
mały aparat fotograficzny lub lornetkę
odpowiednią ilość gazet do czytania w czasie podróży
nosidło i jedzenie na podróż dla niemowlęcia
kule lub inne przedmioty o zastosowaniu ortopedycznym niezbędne w czasie podróży

PRZEDMIOTY, KTÓRYCH NIE WOLNO ZABIERAĆ NA POKŁAD SAMOLOTU
broń oraz przedmioty, które mogą być wykorzystane jako broń, z której można wystrzelić pocisk
falsyfikaty broni
ostro zakończone przedmioty (np. nożyczki, scyzoryki)
tępo zakończone przedmioty (np. kij baseballowy)
wszelkie inne przedmioty i narzędzia niebezpieczne

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA BAGAŻU PODRĘCZNEGO
Przed wejściem na pokład samolotu pasażerowie muszą przejść kontrolę bagażu podręcznego.
Nowe przepisy regulują również zasady przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa. Podróżny przed kontrolą kładzie na taśmie bagaż, oraz kurtkę lub marynarkę, a komputer przenośny i wszelkie inne urządzenia elektroniczne większych rozmiarów wyjmuje z bagażu podręcznego na czas ich prześwietlenia.
Zastosowane promieni rentgenowskich przy prześwietlaniu bagażu nie spowoduje uszkodzenia filmów do 1000 ASA/31 DIN.

Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa.

Nie należy wyświadczać usług nieznajomym osobom, które proszą o wzięcie od nich do przewozu przesyłek o nieznanej zawartości (kopert, paczek, itp.) W każdym takim przypadku należy natychmiast powiadomić policję lub służby celne.

Źródło: Lufthansa

BAGAŻ BAGAŻ i jeszcze RAZ BAGAŻ Podręczny rejestrowany, waga, ciężar, wymiary, co mogę zabrać na pokład samolotu?
źródło - http://pracujwanglii.one.pl/?p=loty_mapa


Teraz coś istotnego a mianowicie bagaż w samolocie. Istnieją dwa rodzaje bagażu podręczny i rejestrowany. W różnych krajach, w tym samym czasie mogą istnieć przepisy odbiegające nieco od siebie. I tak do bagażu podręcznego czyli na pokład samolotu można było kiedyś zabrać wszystko z wyjątkiem przedmiotów ostrych, zapalniczek itp. teraz od końca 2006 roku ze względu na zagrożenie terrorystyczne, zawartość bagażu podręcznego jest ściśle określona dla krajów europejskich. Jeżeli zadajesz sobie pytanie co mogę zabrać ze sobą do samolotu jako bagaż podręczny poniżej znajdziesz odpowiedź. Poniższe informacje zaczerpnięte są ze strony wizzair.com i dotyczą zawartości bagażu podręcznego wraz z opisem wymiarów, wagi i .. a co ja będę się przemęczał ..proszę bardzo

bagaż rejestrowany

Maksymalne wymiary jednej sztuki bagażu mieszczącej się w otworze luku bagażowego wynoszą:
Szerokość: 1,499 m (59 cali)
Wysokość: 1,194 m (47 cali)
Długość: 1,715 m (67,5 cali)

Każdemu pasażerowi przysługuje przewóz bagażu rejestrowanego do wagi 20 kilogramów bez konieczności uiszczania opłaty za nadbagaż. Jeżeli łączna waga wszystkich sztuk bagażu rejestrowanego przekracza 20 kilogramów, należy uiścić opłatę za nadbagaż przy odprawie.
Dozwolonej wagi bagażu rejestrowanego i podręcznego nie można łączyć.
Ze względów bezpieczeństwa waga bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 32 kilogramów od sztuki.
Za bagaż rejestrowany należna jest opłata naliczana od sztuki bagażu za lot od każdego pasażera. Podczas rezerwacji należy zaznaczyć ilość sztuk bagażu, którą pasażer zamierza rejestrować, oraz uiścić odpowiednią opłatę. Przy dokonywaniu opłaty za dodatkowe sztuki bagażu w późniejszym terminie, należne opłaty za bagaż są wyższe. Jeżeli pasażer zarejestruje mniejszą ilość sztuk bagażu, niż ilość, za którą zapłacił, opłata za bagaż nie zostanie zwrócona.
Pasażer ponosi odpowiedzialność za postępowanie zgodne z instrukcjami służb bezpieczeństwa. Jeżeli bagaż nie zostanie przewieziony z powodu nie zastosowania się przez pasażera do wymogu zgłoszenia się do służb bezpieczeństwa, Wizz Air nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne poniesione z tego powodu koszty.
Jeżeli to możliwe, bagaż rejestrowany jest przewożony na pokładzie tego samego samolotu, którym leci pasażer. Jeżeli Wizz Air zadecyduje, ze względów bezpieczeństwa lub z przyczyn organizacyjnych, o przewozie bagażu innym lotem, Wizz Air nie ponosi odpowiedzialności za szkody spowodowane opóźnionym przybyciem bagażu.
Bagaż powinien zostać oznaczony (nazwisko, inicjały i adres pasażera) przed oddaniem do przewozu w celu jak najszybszego zwrócenia bagażu do właściciela w przypadku pomyłkowego nadania.
Dziecięce wózki spacerowe i składane powinny być zarejestrowane razem z pozostałym bagażem i przewożone są bezpłatnie.
Bagaż rejestrowany nie może zawierać następujących przedmiotów:
gotówka i papiery wartościowe;
biżuteria, metale szlachetne, kamienie szlachetne i półszlachetne;
komputery, aparaty fotograficzne, kamery wideo, telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne lub urządzenia techniczne i ich akcesoria;
dokumenty urzędowe, handlowe lub prywatne;
dokumenty podróży lub inne dokumenty tożsamości;
klucze;
płyny (z wyjątkiem baterii kwasowych w wózkach inwalidzkich);
leki;
przedmioty zabytkowe i dzieła sztuki;
przedmioty łatwo ulegające zepsuciu lub zniszczeniu;
Jeżeli bagaż rejestrowany zawiera którekolwiek z przedmiotów wymienionych powyżej, Wizz Air nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, zniszczenie, opóźnione dostarczenie ani uszkodzenie takich przedmiotów.

opłata za bagaż rejestrowany

Za każdą sztukę bagażu rejestrowanego pobierana będzie opłata od każdego pasażera, od każdego lotu. Opłata należna od drugiej i każdej kolejnej sztuki bagażu została obniżona, tak aby opłaty za każdą sztukę bagażu były takie same.
Prosimy zauważyć, że dopuszczalna łączna waga wszystkich sztuk bagażu rejestrowanego w dalszym ciągu wynosi 20 kg. Jeśli łączna waga wszystkich sztuk bagażu rejestrowanego przekroczy 20 kilogramów, zastosowanie będzie miała opłata za każdy kolejny zarejestrowany kilogram nadbagażu. Kliknij tutaj, aby sprawdzić dokładną kwotę.

bagaż podręczny

Pasażer może wnieść na pokład jeden bagaż podręczny o wadze nie przekraczającej 10kg i ogólnych rozmiarach nie przekraczających 115cm (55x20x40 cm). Jeżeli waga lub rozmiary bagażu podręcznego przekraczają wyżej określone limity, bagaż zostanie przewieziony w luku bagażowym samolotu i będzie traktowany jak bagaż rejestrowany.
Oprócz bagażu podręcznego, pasażer może wnieść na pokład następujące przedmioty:
małą torbę podręczną;
płaszcz lub koc;
parasol lub laskę;
mały aparat fotograficzny, kamerę wideo lub lornetkę;
telefon komórkowy;
materiały do czytania w czasie lotu;
dla dzieci poniżej drugiego roku życia: jedzenie, składany wózek dziecięcy, małe łóżeczko dziecięce;
kule dla osób niepełnosprawnych.
Przedmioty przekraczające wyznaczony limit zostaną przyjęte jako bagaż rejestrowany. Jeżeli dozwolona ilość bagażu zostanie przekroczona, nadbagaż zostanie przewieziony w luku bagażowym za odpowiednią opłatą.
Pasażerowie odlatujący z portów lotniczych w Londynie & Liverpool mogą mieć przy sobie wyłącznie jedną sztukę bagażu podręcznego. Jedna sztuka bagażu oznacza, między innymi: torebki damskie, walizki na komputer, parasole, torby z zakupami itp. Pasażerowie posiadający więcej niż jedną sztukę bagażu podręcznego nie zostaną przepuszczeni przez kontrolę bezpieczeństwa. Będą oni musieli przepakować bagaż lub pozbyć się dodatkowych sztuk bagażu podręcznego.

nowy regulamin bezpieczeństwa dotyczący bagażu podręcznego dla wszystkich pasażerów opuszczających lotniska w krajach Unii Europejskiej

Od dnia 6 listopada 2006 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące zawartości bagażu podręcznego wszystkich pasażerów linii lotniczych na terenie całej Unii Europejskiej. Pasażerom wolno przewozić płyny, żele i aerozole w bagażu podręcznym wyłącznie w niewielkich ilościach (maksymalnie 100 ml w jednym pojemniku). Opakowanie produktów tego typu również musi być zgodne z określonymi wymogami. Dotyczy to wszystkich pasażerów opuszczających lotniska na terenie Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące bagażu rejestrowanego pozostają bez zmian.
Pasażerowie odlatujący z portów lotniczych w Londynie mogą mieć przy sobie wyłącznie jedną sztukę bagażu podręcznego. Jedna sztuka bagażu oznacza, między innymi: torebki damskie, walizki na komputer, parasole, torby z zakupami itp. Pasażerowie posiadający więcej niż jedną sztukę bagażu podręcznego nie zostaną przepuszczeni przez kontrolę bezpieczeństwa. Będą oni musieli przepakować bagaż lub pozbyć się dodatkowych sztuk bagażu podręcznego.
Nowe zasady dotyczą płynów takich jak woda i inne napoje bezalkoholowe oraz obejmują żele, pasty, emulsje i aerozole. Dotyczy to środków czystościowych takich jak pasta do zębów, krem do golenia, żel do włosów, błyszczek do warg i krem do twarzy.
Płyny znajdujące się w bagażu podręcznym podlegają następującym zasadom:
Pasażerowi wolno przewozić płyny lub żele w pojemnikach o objętości nie przekraczającej 100 ml;
Pasażer może przewozić więcej niż jeden pojemnik, lecz muszą być one umieszczone w jednej przezroczystej plastikowej torbie;
Objętość przezroczystej plastikowej torby nie może przekraczać 1 litra;
Jednemu pasażerowi wolno wnieść tylko jedną wspomnianą przezroczystą plastikową torbę;
Przezroczysta plastikowa torba musi umożliwiać ponowne zamknięcie po otwarciu (torby i worki, które można ponownie zamknąć przy użyciu plastikowego suwaka, wiązanki, sznurka lub worek zawiązany na węzeł, o ile można go ponownie łatwo otworzyć).

Od tej zasady obowiązują dwa wyjątki:

pokarm dla niemowląt konieczny w czasie lotu
leki konieczne w czasie lotu

Pasażerom wolno dokonywać zakupów (wolnocłowych) na lotniskach europejskich po przejściu przez kontrolę paszportową oraz na pokładach samolotów europejskich linii lotniczych. Płyny i żele zakupione po przejściu przez kontrolę paszportową lub na pokładzie samolotu zostaną odpowiednio opakowane i zapieczętowane w sklepie lub na pokładzie. Pieczęć na opakowaniu zachowuje ważność przez 24 godziny.

Wymóg osobnego okazania zawartości bagażu
Pasażerowie będą musieli okazać wszystkie płyny osobno podczas przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. Przezroczysta plastikowa torba musi umożliwiać łatwe ponowne zamknięcie po otwarciu. Przy przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, pasażerowie będą również musieli osobno okazać płaszcz lub kurtkę oraz większe urządzenia elektroniczne, np. komputery przenośne.

bagaż specjalny przewożony w kabinie pasażerskiej

Przy przewożeniu następujących przedmiotów wymagających specjalnej ostrożności, których nie można umieścić pod siedzeniem lub w schowku:
przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu lub duże przedmioty o znacznej wartości (wazy, maszyny do pisania, magnetofony, obrazy itp.);
instrumenty muzyczne (np. skrzypce, bębny, waltornia, gitara, altówka, puzon, perkusja, instrumenty dęte drewniane itp.);

pasażer musi wykupić dodatkowe miejsce siedzące (w cenie biletu dla dorosłych) dla bagażu, pod warunkiem że bagaż można przewozić w bezpieczny sposób na pokładzie samolotu. Rezerwacji można dokonywać przez Internet podając nazwisko pasażera jako nazwisko i �EXST� jako imię.

a) Bagaż dyplomatyczny
Bagaż dyplomatyczny lub wszelki bagaż z zabezpieczonym i opieczętowanym zamkiem musi być przewożony przez kuriera dyplomatycznego w czasie całej podróży do i z samolotu oraz musi zostać zadeklarowany jako bagaż dyplomatyczny. Bagaż dyplomatyczny musi być przewożony wyłącznie jako bagaż nierejestrowany bez względu na rozmiar, specyfikę i specjalne wymogi procedury załadunku. Jeżeli rozmiar lub specyfika bagażu dyplomatycznego nie pozwalają na jego przewóz w kabinie pasażerskiej, bagaż może być przewożony w luku, ale nie zostanie uznany za bagaż rejestrowany ponieważ przewoźnik nie może brać odpowiedzialności za jego przewóz. W takim przypadku kurier musi być obecny przy całej procedurze załadunku i wyładunku bagażu dyplomatycznego i osoba ta jest odpowiedzialna za przewóz. W razie potrzeby, kurier dyplomatyczny powinien zarezerwować miejsce zgodnie z normalną procedurą rezerwacji. Przy odprawie, bagaż dyplomatyczny zostanie zważony i opatrzony etykietą bagażu podręcznego. W przypadku przekroczenia limitu wagi, konieczna będzie opłata za nadbagaż.

b) Urny z prochami

Wizz Air zezwala na przewóz prochów ludzkich. Prochy muszą być zabezpieczone w odpowiednim pojemniku. Urnę z prochami można przewozić wyłącznie jako bagaż podręczny.

c) Przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu i bagaż o dużych rozmiarach

Przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu, których nie można schować pod siedzeniem lub w schowku, można przewozić w kabinie pasażerskiej, pod warunkiem że pasażer wykupi dodatkowe miejsce siedzące, a przedmiot można odpowiednio zabezpieczyć w kabinie.

d) Instrumenty muzyczne
W przypadku instrumentów muzycznych wymagających specjalnej ostrożności, należy wykupić osobne miejsce siedzące, pod warunkiem że instrument można odpowiednio zabezpieczyć w kabinie. Cena należna za dodatkowe siedzenie zależy od cen przewozu dostępnych w momencie rezerwacji.

sprzęt sportowy

Przewóz sprzętu sportowego należy zaznaczyć klikając na właściwe pole wyboru podczas zakupu biletów na naszej stronie www. Prosimy o przeczytanie umieszczonych poniżej warunków na jakich przewozimy różne rodzaje sprzętu sportowego. Jeżeli warunki te nie zostaną spełnione Wizz Air odmówi przewiezienia Państwa sprzętu sportowego.
Za przewóz sprzętu sportowego o wadze przekraczającej 15 kilogramów, Wizz Air pobiera dodatkową opłatę.

Wizz Air nie udostępnia materiałów do pakowania.

a) Sprzęt narciarski, snowboardy, sprzęt do surfingu, sprzęt do golfa Przedmioty te należy przewozić jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym

b) Tyczki
Tyczki (do skoków wzwyż) można przewozić wyłącznie w opakowaniu z włókniny. Tyczki można przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym.

c) Rowery
Rowery można przewozić wyłącznie w nylonowych pokrowcach, z wymontowanymi kołami i pedałami, z kierownicą ustawioną w pozycji równoległej. Rowery mogą być również przewożone w kartonowych opakowaniach, pod warunkiem że powietrze z opon zostanie spuszczone.
Rowery należy przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym

d) Sprzęt do nurkowania
Sprzęt do nurkowania można przewozić, pod warunkiem że butle będą opróżnione, źródła zasilania i lampy zostaną wymontowane, a przełączniki zabezpieczone w pozycji wyłączonej. Sprzęt do nurkowania należy przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym.

e) Poroże i trofea myśliwskie
Poroże i trofea myśliwskie wolno przewozić jedynie za okazaniem ważnego zaświadczenia weterynaryjnego. Poroże i trofea myśliwskie należy przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym.
Bagaż uszkodzony, przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu, przedmioty o dużych rozmiarach, bagaż nieodpowiednio opakowany, zarejestrowany z opóźnieniem i przekraczający wymiary standardowe zostanie przyjęty do przewozu wyłącznie z oznaczeniem �Bagaż przewożony warunkowo�, co zabezpiecza Wizz Air przed roszczeniami klientów.

przedmioty wykluczone z przewozu

Następujących przedmiotów nie wolno przewozić:
przedmioty i materiały mogące zagrażać bezpieczeństwu samolotu, mienia lub osób obecnych na pokładzie;
przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu podczas transportu lotniczego;
przedmioty nieodpowiednio opakowane;
przedmioty lub materiały, których przewóz jest zabroniony na mocy przepisów obowiązujących w kraju odlotu, tranzytu i przylotu;
przedmioty nie nadające się do przewozu z powodu wagi, wymiarów lub jakichkolwiek innych nietypowych właściwości;
przedmioty, które można uznać za uciążliwe lub nieprzyjemne dla innych osób obecnych na pokładzie;

a) Broń palna i amunicja
Wizz Air nie zezwala na przewóz broni palnej, amunicji i wszelkich rodzajów broni w żadnym celu.

b) Zwierzęta
Wizz Air nie zezwala na przewóz zwierząt. Przewóz psów przewodników towarzyszących osobom niewidomym lub niesłyszącym dozwolony jest jedynie na kontynencie europejskim. Nie wolno ich przewozić na trasach z lub do Wielkiej Brytanii.

c) Łodzie
Wizz Air nie przewozi łodzi.

d) Trumny
Wizz Air nie przewozi trumien. Urny z prochami można przewozić wyłącznie jako bagaż podręczny.


A tu coś z easy jet dla porównania, a może po prostu do dodatkowego sprawdzenia lub ciekawostki dotyczącej bezpieczeństwa na lotniskach i zawartości bagażu podręcznego.

NOWE PRZEPISY UNII EUROPEJSKIEJ DOTYCZąCE BEZPIECZEŃSTWA NA LOTNISKACH NOWA INFORMACJA:

Kontrola płynów na lotniskach w Wielkiej Brytanii
Od 1 maja 2007 r. w portach lotniczych w Wielkiej Brytanii przeprowadzana będzie losowa kontrola płynów w bagażu podręcznym. Może ona wydłużyć czas trwania kontroli bezpieczeństwa. Pasażerowie proszeni są więc o uwzględnienie tego przy planowaniu czasu podróży oraz upewnienie się, że torby zawierające płyny (zob. instrukcja pakowania poniżej) są łatwo dostępne w bagażu podręcznym.

KRÓTKI PRZEWODNIK

Nowe przepisy zostają wprowadzone we wszystkich portach lotniczych na terytorium Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii i Szwajcarii od poniedziałku, 6 listopada 2006 r. i będą obowiązywać do odwołania.

NOWE PRZEPISY

Opakowanie

W bagażu podręcznym można przewozić jedynie małą ilość substancji płynnych. Płyny muszą znajdować się w osobnych pojemnikach o pojemności nieprzekraczającej 100 ml każdy. Pojemniki muszą być umieszczone w przeźroczystej plastikowej torebce z wielokrotnym zamknięciem, o wymiarach ok. 20 x 20 cm (zob. ilustracja poniżej).

Na lotnisku

Aby usprawnić proces prześwietlenia płynów, pasażer musi:

przekazać personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa
wszystkie przewożone płyny do prześwietlenia;

wyjąć z bagażu podręcznego notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu podczas kontroli pasażerskiej.

Do płynów zalicza się :

zawartość pojemników ciśnieniowych, w tym piankę do golenia i inne pianki
wodę i inne napoje, zupy, syropy i dezodoranty
kremy, balsamy i olejki
pasty, w tym pasty do zębów
perfumy
mieszanki substancji stałych i ciekłych
aerozole
tusze do rzęs
żele, w tym żele do włosów i do kąpieli
wszelkie inne przedmioty o podobnej konsystencji

PRZEPISY, KTÓRE NIE ULEGAJą ZMIANIE

Dopuszczone do przewozu są nadal:

płyny umieszczone w bagażu przeznaczonym do odprawy - nowe przepisy dotyczą wyłącznie bagażu podręcznego;
lekarstwa i składniki specjalnej diety przewożone w bagażu podręcznym, w tym pożywki dla niemowląt, które zostaną zużyte w trakcie podróży; pasażer może zostać poproszony o przedstawienie dowodu na to, że są one niezbędne do odbycia podróży;
płyny takie jak napoje i perfumy zakupione w strefie znajdującej się za punktem kontroli kart pokładowych lub w sklepiku na pokładzie samolotu należącego do przewoźnika z terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli płyny są sprzedawane w specjalnie zapieczętowanych torbach, pasażer nie może otworzyć torby przed odbyciem kontroli bezpieczeństwa - w przeciwnym razie zawartość torby zostanie skonfiskowana przez personel kontroli (jeżeli podróż obejmuje tranzyt między lotniskami znajdującymi się na terytorium UE, torby nie można otworzyć przed odbyciem kontroli bezpieczeństwa w tranzytowym porcie lotniczym lub, w przypadku tranzytu wielokrotnego, po odbyciu kontroli na lotnisku będącym ostatnim portem tranzytu).

Wujek Dobra Rada

Im szybciej zabukujesz bilety na konkretny lot, tym ZDECYDOWANIE mniej zapłacisz. Jeżeli decyzję o locie podejmujesz w ostatniej chwili na np następny tydzień ceny biletów nie okażą się zbyt małe. Do ciekawostek należy dodać, że warto polować na okazje typu piątek 13 tego, 11 września itp. Niektóre tanie linie lotnicze obniżają ceny przelotów w takie dni ze względu na małe zainteresowanie pasażerów. Jeżeli nie jesteście przesądni łapcie okazję.

Standardowo masa bagażu nadawalnego nie powinna przekraczać 20kg. Powinniśmy mieć tylko 1 sztukę bagażu. Na lotniskach przed check-in'em warto znaleźć wagę i sprawdzić jaką masę ma nasz bagaż. Z doświadczenia wiem, że jeśli przekroczymy nieznacznie (np 1kg) masę bagażu, nie powinni się nas czepiać. Dopłata za każdy kilogram nadbagsażu na lotnisku Johna Lennona w Liverpool ( Liverpool John Lennon Airport ) wynosi 5 funtów. Masa bagażu podręcznego to maksymalnie 10kg.
Jest to reguła. Jak wszyscy wiemy istnieją wyjątki od reguły.
Na pokład samolotu nie wolno wnosić nożyczek, nożyków przedmiotów ostrych, zapalniczek itp, itd.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 12:31

Co czeka turystę zanim wsiądzie do samolotu, czyli jak przejść liczne kontrole na lotnisku
źródło - http://www.tur-info.pl/p/ak_id,19239,,s ... prawa.html

Bez względu na cel podróży i długość lotu, każdy podróżny musi przejść liczne kontrole. Czasem turysta więcej czasu spędza na lotnisku niż w samolocie. Dlatego też przewoźnicy chcą, aby podróżni zjawiali się na lotnisku dużo wcześniej. Przed wylotem na inny kontynent powinno się przychodzić dwie godziny wcześniej, natomiast przed lotem do innego państwa europejskiego około godziny.

Najpierw pasażer musi przejść odprawę bagażowo-biletową, czyli check-in. Bilet oraz bagaże należy okazać przedstawicielowi linii lotniczej, nad którym na monitorze widać logo przewoźnika, nazwę miasta, do którego się leci oraz numer lotu. Główny bagaż należy położyć na taśmie. Jest to ostatni moment, kiedy można coś z niego wyjąć lub do niego włożyć. Trzeba pamiętać, że w bagażu podręcznym nie można przewozić żadnych ostrych przedmiotów, ani scyzoryków, ani pilniczków i nożyczek do paznokci. Zabronione są też pojemniki z gazem i płynami żrącymi. Po zważeniu bagażu, pasażerowi zostaje przydzielone miejsce w samolocie i wręczona karta pokładowa. W dolnym prawym rogu karty pokładowej zakreślony zostanie numer bramki, do której trzeba się zgłosić.

Następnie z bagażem podręcznym, kartą pokładową i paszportem lub dowodem osobistym pasażer udaje się na odprawę paszportową, gdzie Straż Graniczna sprawdza dokumenty.

Dalej podróżny przechodzi przez bramkę bezpieczeństwa, która wykrywa metalowe przedmioty. Prześwietlany jest też bagaż podręczny. Zazwyczaj przed bramką jest długa kolejka, więc trzeba przeznaczyć kilkanaście minut na tę kontrolę. Wszystkie monety i przedmioty z metalowymi częściami np. paski z klamrami, zegarki z bransoletkami, pióra oraz telefon komórkowy należy zgromadzić w jednym miejscu. Przy bramce turyści wkładają je do plastikowej kuwety, gdzie zostaną prześwietlone. Podobnie prześwietlony zostanie bagaż podręczny oraz kurtki. Laptopy trzeba wyjąć z teczek i puścić osobno. Z toreb nie trzeba natomiast wyjmować aparatów fotograficznych. Niektórzy pasażerowie zostaną poproszeni przez pracowników Straży Granicznej o wyjęcie całej zawartości bagażu podręcznego, aby móc się temu przyjrzeć z bliska. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie znajdują się w poczekalni, skąd będą bezpośrednio przechodzić do samolotu. Można się jeszcze cofnąć, ale wtedy trzeba będzie ponownie przejść kontrolę bezpieczeństwa.

W poczekalni pasażerowie oczekują na wezwanie do boardingu, czyli wejścia na pokład samolotu. W momencie ogłoszenia i wyświetlenia na monitorze, trzeba jeszcze raz pokazać pracownikowi linii lotniczej paszport oraz kartę pokładową zwaną boardingową. Następnie turyści zostają wpuszczeni do rękawa, którym idą do drzwi samolotu lub na płytę lotniska, skąd zabierają ich autobusy do samolotu ustawionego w głębi lotniska.

Po wejściu do samolotu podróżni umieszczają w luku nad fotelami bagaż podręczny i zajmują miejsce.

Po wylądowaniu pasażerowie opuszczają samolot rękawem lub są podwożeni autobusem do hali lotniska. Następnie kierują się żółtymi napisami wskazującymi drogę do baggage claim, czyli odbioru bagażu.

Turyści przechodzą jeszcze raz kontrolę paszportu, a następnie podchodzą do taśmy, którą wyjedzie ich bagaż. Należy znaleźć monitor z nazwą przewoźnika i miasta, z którego dany turysta przyleciał. Przywiezienie bagażu zazwyczaj zajmuje obsłudze lotniska kilkanaście minut. Każde uszkodzenie bagażu należy niezwłocznie zgłosić w punkcie przyjmującym reklamacje.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 12:43

Sklepy w strefach bezcłowych
Jeśli kogoś interesują zakupy w strefach bezcłowych - http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&b ... cdf72ac113
Należy pamiętać, że zakupy w strefach bezcłowych na lotniskach są możliwe tylko przed wylotami oraz na lotniskach w czasie przesiadek. Po wylądowaniu na lotnisku docelowym już takich możliwości nie ma.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 16 sty 2011, 15:55

PRZEPISY CELNE
źródło - http://www.staypoland.com/przepisy-celne.htm

Polska jako członek Unii Europejskiej objęta jest unią celną z innymi krajami Europy – towary przywożone do Polski i wywożone z niej w obrębie Wspólnoty nie są objęte cłem.

Obywatele Unii mający minimum 18 lat, podróżując w obrębie krajów Unii Europejskiej, mogą przewozić przez granicę 800 sztuk papierosów, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu, 90 litrów zwykłego wina i 110 litrów piwa. Ostrzejsze przepisy dotyczące limitu wwozu papierosów z Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji stosują Austria, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Finlandia, Francja i Irlandia.

Przyjeżdżając do Polski spoza Unii, można wwieźć w celach niehandlowych 200 papierosów, 1 litr spirytusu lub 2 litry wina.

Obowiązują także ograniczenia co do przewozu przez granicę antyków i dzieł sztuki oraz zwierząt. Istnieje też limit przewozu gotówki – przekraczając granicę Unii należy zgłosić gotówkę powyżej 10.000 EUR.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.msz.gov.pl/Informacje,celne,10353.html

Z.S.: Oczywiście, wybierając się do jakiegoś kraju poza Unią Europejską należy koniecznie zapoznać się z ograniczeniami celnymi co do towarów oraz ich ilości tam przywożonych oraz wywożonych. To bardzo ważne sprawy, a kary za łamanie tamtejszego prawa celnego mogą nie ograniczać się tylko do bolesnych kosztów.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 3 lip 2011, 09:15

Zaufanie do przewoźnika
źródło - http://ec.europa.eu/transport/air-ban/doc/list_pl.pdf

Przed skorzystaniem z usług którejkolwiek linii lotniczej należy sprawdzić, czy nie znajduje się ona na unijnej czarnej liście przewoźników. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa i wysokimi standardami, na które stawia UE w transporcie powietrznym. Chodzi także o promowanie bezpiecznego latania i linii, które spełniają wymogi bezpieczeństwa.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 14 lis 2012, 22:31

wp.pl napisał(a):Za coś takiego na bank wylecisz. I to z wielkim hukiem!
źródło - http://turystyka.wp.pl/gid,11238100,tit ... jecie.html

Niestosowanie się do poleceń personelu pokładowego
Bilety kupione, walizki spakowane, bagaż podręczny należycie ogarnięty, a ty nie możesz się doczekać, kiedy wsiądziesz na pokład samolotu i wzbijesz się w powietrze. Co jeśli uda ci się wsiąść, ale zanim się obejrzysz wrócisz z powrotem do hali odlotów? Może nie uwierzysz, ale tak naprawdę może się stać. Zobacz, czego nie robić, by nie wylecieć z pokładu z wielkim hukiem.

Jeśli nie zastosujesz się do poleceń obsługi samolotu tj. z instrukcjami bezpieczeństwa, zakazem palenia, spożywania alkoholu czy zbyt głośnego zachowywania się, zamiast wzbić się w powietrze zostaniesz na płycie lotniska. Tej zasady na pewno będzie się trzymał Jan Rokita, który awanturował się na pokładzie samolotu Lufthansy w Monachium. Został szybko i skutecznie wyprowadzony w kajdankach z maszyny.

Smród
Łatwego życia nie mają także osoby o nadmiernej potliwości, przykładem jest przypadek z 2010 roku, kiedy to wyproszono z samolotu jednego z pasażerów kanadyjskich linii lotniczych Jazz Air z powodu przykrego zapachu jaki wydzielał.

Nieodpowiedni strój
Powodem usunięcia z samolotu może być także zbyt skąpy strój. Takie zdarzenie miało miejsce w San Diego w USA. Ubiór jednej z pasażerek został uznany przez personel pokładowy za zbyt wyzywający. Kobieta nie miała się w co przebrać i została zmuszona do opuszczenia maszyny.

Picie na umór
Dla niektórych lekarstwem na stres przed lataniem jest alkohol. Niestety jeden drink, a kilka głębszych robi ogromną różnicę. Pijany pasażer jest dla załogi jedną wielką niewiadomą - może spać, może być wesoły lub nie daj Boże zacznie się awanturować. Żadna linia lotnicza nie bierze na siebie ryzyka przewozu pijanego pasażera - to zbyt duże niebezpieczeństwo. Jeśli taka sytuacja ma miejsce podczas lotu, pilot jest zmuszony do lądowania na najbliższym lotnisku i pozbycia się "problemu". Nie dość, że zostaniesz wysadzony w połowie drogi, to na dodatek będziesz musiał ponieść wszelkie koszty z tym związane.

Dzieci
Jak powszechnie wiadomo dzieci są uważane za najgorszych współpasażerów podróży. Krzyczą, płaczą, nie umieją zachować spokoju. Jak się okazuje za brak dyscypliny swoich podopiecznych cała rodzina może zostać wyproszona z samolotu. Taki przypadek miał miejsce we Francji. 4-letni chłopiec wraz z rodzicami został usunięty z pokładu samolotu przez policję na prośbę kapitana.

Zbyt duży bagaż podręczny
Jeśli lecisz z tanimi liniami lotniczymi, musisz koniecznie pamiętać o ograniczeniach dotyczących bagażu podręcznego. Jeśli nie zmieścisz się w obostrzeniach danego przewoźnika, w najlepszym przypadku nie wsiądziesz na pokład, a w najgorszym zostaniesz z niego wyproszony. Taka sytuacja miała miejsce na początku listopada, kiedy to irlandzka tania linia lotnicza Ryanair wyprosiła z pokładu swojego samolotu w Walencji pasażerkę, która trzymała w ręku książkę i tekturową tubę papieru.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pn, 3 gru 2012, 19:43

Aktualne (2012/2013) warunki dotyczące bagażu lotniczego, cateringu oraz przelotów pasażerów szczególnych:
Dane te otrzymałem bezpośrednio z birua podróży.
Linie lotnicze - szczegóły(alfabetycznie)oraz informację dotyczące bagażu, cateringu itp.

--------------------------------------------------------------------------------

Bagaż rejestrowany (tzw. główny)
- musi być zapakowany w walizki lub inne odpowiednie opakowanie umożliwiające bezpieczny przewóz, szczególnie zaleca się zamykanie bagaż na zamki szyfrowe lub
kłódki.
- musi być oznaczony imieniem, nazwiskiem, oraz adresem, pod który należy odesłać bagaż w razie zaginięcia.
- nie zaleca się przewozu następujących przedmiotów w bagażu głównym:
gotówki i papierów wartościowych
biżuterii, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych
dzieł sztuki/ wyrobów artystycznych o duej wartości
komputerów, aparatów fotograficznych, kamer video, telefonów
komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych
dokumentów urzędowych, handlowych lub prywatnych, tożsamości i dokumentów podróży.
kluczy
leków
płynów
przedmiotów łatwo tłukących się
artykułów żywnościowych, szczególnie łatwo psujących się.

Linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za bagaż od momentu odprawy (Check – In) aż do momentu odbioru bagażu przez Pasaera.
Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za zaginiecie lub uszkodzenie przedmiotów wymienionych powyżej przewożonych w bagażu rejestrowanym.

UWAGA! Pasaer ma prawo do bezpłatnego przewozu 1 sztuki bagażu rejestrowanego (tzw. głównego). W przypadku drugiej sztuki; nawet, jeśli mieści się ona w limicie bagażowym; będzie pobierana opłata jak za nadbagaż

Dozwolona waga bagażu rejestrowanego:
AEROFLOT (SU)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi(w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
AIR FRANCE (AF) / KLM ROYAL DUTCH AIRLINES (KL)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi(w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
3
AIR LINGUS (EI)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi(w tym dzieci): 20 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
ALITALIA (AZ)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
ENTER AIR (ENT)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 20 kg
Waga bagau przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 0 kg
ICELAND EXPRESS (HCC)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 20 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 0 kg
LOT (LO)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 23 kg
LUFTHANSA (LH)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
SMALL PLANET (LLP)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 20 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 0 kg
TAP PORTUGAL (TP)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 23 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
TRAVEL SERVICE (QS)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 20 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 0 kg
Wyjatki:
WAW-ACE waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
WRO-ACE waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
KTW-ACE waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
KTW-TFS waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
POZ-TFS waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
WIZZAIR (W6)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 32 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 10 kg
OLT Express Poland /dawniej YES Airways/ (YAP)
Waga bagażu przysługującego pasażerowi (w tym dzieci): 20 kg
Waga bagażu przysługującego dzieciom poniżej 2 lat: 0 kg
Wyjatki:
WRO-ACE waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
KTW-ACE waga bagażu przysługującego pasażerowi: 15kg
Kady dodatkowy kilogram ponad limit jest traktowany, jako nadbagaż i podlega dodatkowej opłacie w zależności od przewoźnika
UWAGA: W przypadku nadbagażu, waga bagażu na jednego pasaera we wszystkich liniach nie może przekraczać 32 kg!!

Bagaż Podręczny (tzw. kabinowy)
- pasaer ma prawo do przewozu 1 sztuki bagażu w kabinie dla pasażerów.
Dozwolone wymiary bagażu podręcznego:
AEROFLOT
Wielkość: suma trzech wymiarów nie może przekroczyć 115 cm (np.55 x 40 x 20 cm)
Waga: max 10 kg
AIR FRANCE / KLM
Wielkość: 55 x 35 x 25 cm
Waga: max 12 kg
AIR LINGUS
Wielkość: 55 x 35 x 25 cm
Waga: max 10 kg
ALITALIA
Wielkość: 55 x 35 x 25 cm
Waga: max 8 kg
ENTER AIR
Wielkość: 55 x 40 x 20 cm
Waga: max 5 kg
ICELAND EXPRESS
Wielkość: 55 x 35 x 25 cm
Waga: 10kg
LOT
Wielkość: 55x45x25 cm
Waga: max 8 kg
LUFTHANSA
Wielkość: 55 x 40 x 23 cm
Waga: max 8 kg
SMALL PLANET
Wielkość: 56 x 45 x 25 cm
Waga: max. 5 kg
TAP PORTUGAL
Wielkość: 55 x 40 x 20 cm
Waga: max 8 kg
TRAVEL SERVICE
Wielkość: 56 x 45 x 25 cm
Waga: max. 5 kg
WIZZ AIR
Wielkość: 55 x 20 x 40 cm
Waga: max. 10kg
OLT Express Poland /dawniej YES Airways
Wielkość: 56 x 45 x 25 cm
Waga: max. 5 kg

Do limitów bagażu podręcznego nie są wliczane następujące przedmioty
- mała torebka damska
- płaszcz
- parasol lub laska
- aparat fotograficzny, kamera video, mały przenośny komputer, lornetka
- jedzenie dla niemowlęcia na czas trwania lotu
- kule i przyrządy ortopedyczne

Bagaż podręczny nie może zawierać:
- broni palnej i innego rodzaju broni jak i jej imitacji
- przedmiotów o ostrych końcach lub krawędziach (m.in. nożyczki, pilniczek, żyletki, rzutki, korkociągi, pesety, scyzoryki, noże itp.)

Leki i kosmetyki w bagażu podręcznym:
Pasażerowie mogą przewozić leki i kosmetyki w bagażu podręcznym jednak w oryginalnych opakowaniach nie większych ni 100 ml. Dodatkowo muszą być one zapakowane w przezroczysta i zamkniętą torebkę.

W PRZYPADKU PRZEWOZU LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH NARKOTYKI LUB INSULINĘ WRAZ ZE STRZYKAWKAMI NALEŻY TO ZGŁOSIĆ najpóźniej na 3 dni robocze przed planowana data wylotu.
Pasaer przewożący tego rodzaju leki powinien posiadać ze sobą podczas podróży
AKTUALNE ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE STWIERDZAJĄCE O KONIECZNOŚCI ZAŻYWANIA DANEGO LEKU W JĘZYKU ANGIELSKIM.

PRZEWÓZ DODATKOWYCH SPRZĘTÓW:
PARASOL PLŻAOWY (wszystkie linie)
- musi być zapakowany w odpowiedni sposób, najlepiej opakowany w folie, oklejony taśmą i koniecznie musi byc opisany tak samo jak baga główny. Należy go nadać przy odprawie check-in. Za przewóz parasola NIE JEST pobierana dodatkowa opłata.
WÓZKI DZIECIECE (wszystkie linie):
- wszystkie rodzaje składanych wózków dziecięcych przewozi się w ramach bezpłatnego bagażu. W większości przypadków wózek ten może zostać oddany dopiero w momencie wejścia na pokład samolotu.
FOTELIKI DZIECIECE ORAZ NOSIDEŁKA PLASTIKOWE:
- fotelik dziecięcy typu nosidełko (kołyska plastikowa) może być transportowany jedynie w lukach bagażowych we wszystkich wymienionych poniżej liniach.
AEROFLOT
AIR FRANCE /KLM
AIR LINGUS
ALITALIA
ENTER AIR
ICELAND EXPRESS
LOT
LUFTHANSA
SMALL PLANET
TAP PORTUGAL
TRAVEL SERVICE
WIZZ AIR
OLT Express Poland /dawniej YES Airways

ZAGINIĘCIE BAGAŻU ORAZ USZKODZENIA
Zaginiecie lub uszkodzenie bagażu należy zgłosić przewoźnikowi lub przedstawicielowi linii lotniczych, natychmiast przy odbiorze bagażu, w porcie przylotu przed opuszczeniem strefy odbioru bagażu i kontroli celnej. Przewoźnik lub jego przedstawiciel, sporządza protokół pisemny zaginięcia lub uszkodzenia bagażu (PIR). Należy zachować kupon nadania bagażu, protokół (PIR), bilet lotniczy, odcinek karty pokładowej. Bagaż nieodnaleziony w przeciągu od 3 tygodni do 3 miesięcy (uzależnione od linii lotniczej) od daty złożenia reklamacji jest uznawany za zaginiony.
Odpowiedzialność majątkowa przewoźnika za bagaż utracony jest regulowana odpowiednimi przepisami*, tak samo jak odszkodowania z tego tytułu.
Reklamacje dotyczące towarów zaginionych lub uszkodzonych w trakcie przewozu lotniczego należy składać pisemnie na adres przedstawicielstwa linii lotniczych w ciągu 7 dni od odebrania uszkodzonych przedmiotów, a w przypadku zaginięcia przedmiotów w ciągu 21 dni.
*Rozporządzenie (WE) 2027/97, zmienione Rozporządzeniem (WE) 889/2002 i Konwencja o ujednostajnieniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego podpisanej w Montrealu 28 maja 1999 r.

Poniżej adresy linii lotniczych:
AEROFLOT
Spółka Akcyjna "Aeroflot-Rosyjskie Linie Lotnicze" Oddział w RP
Al. Jerozolimskie 29, 00 - 508 Warszawa, Polska
Fax. +48 (22) 628 25 57
AIR FRANCE/KLM
Dział Reklamacji AIR FRANCE/KLM
Nowy Swiat 64
00 - 357 Warszawa
AIR LINGUS
Aer Lingus Customer Care Unit
Aer Lingus Head Office
Dublin Airport
Ireland
Fax: 00 353 1 886 38 32
ALITALIA
ALITALIA Compagnia Aerea Italiana S.p.A.
Spółka akcyjna oddział w Polsce
Ul. Nowy Swiat 64
00 - 357 Warszawa
Tel. +48 22 5566 800
Fax. +48 22 692 87 35
ENTER AIR
Enter Air Sp. z o.o.
Okecie Business Park – budynek Zephirus
ul. 17 stycznia 45 B
02-146 Warszawa, Polska
Fax. 22 322 57 57
ICELAND EXPRESS
Formularz dostepny na stronie:
http://www.icelandexpress.com/flight_in ... s/baggage/
LOT
ul. 17 stycznia 39
00-906 Warszawa
LUFTHANSA
Deutsche Lufthansa S.A
Oddział w Polsce
Ul. Jana Pawła II 29
00-867 Warszawa
SMALL PLANET
Formularz dostepny na stronie:
http://www.icelandexpress.com/flight_in ... s/baggage/
TAP PORTUGAL
Aeroporto de Lisboa, Ed. 25 - r/c dir.,
1704-801 Lisboa
Tel. +351 707 200 540
Fax. +351 21 8416572
E-mail: fale.connosco@tap.pt
TRAVEL SERVICE A.S.
Claim Departament
PO 68 BOX 119
160 08 Prague 6
Czech Republic
TURKISH AIRLINE
Atatürk Airport Yesilköy
34149 ISTANBUL / TURKEY
Tel: +90 212 444 0 849
Fax: +90 212 465 23 87
E-mail: bat@thy.com
WIZZ AIR
Customer Relations
H-2220 Vecsés, L
rinci út 59. Wegry
Fax. +36 1 7779444
E-mail: customerrelations@wizzair.com
OLT Express Poland /dawniej YES Airways/
OLT Express
Customer Service
ul. Puławska 465
02-844 Warszawa
E-mail: customerservice@yesairways.pl

Wraz z reklamacja należy przesłać oryginały poniższych dokumentów:
- kupon nadania bagażu,
- protokół szkody/zaginięcia (PIR)
- listę rzeczy znajdujących się w nim
- bilet
- kartę pokładową
- informację czy bagaż był ubezpieczony i gdzie lub polisę ubezpieczeniową bagażu.
- opis uszkodzonego/zaginionego bagażu, ewentualne rachunki za naprawę/zakup nowego jak również ewentualnie zdjęcie uszkodzenia bagażu.
- numer konta klienta, na który zostanie wypłacone odszkodowanie, jeżeli reklamacja zostanie uznana przez przewoźnika.


PRZEWÓZ ZWIERZĄT
Rejsy czarterowe
Istnieje możliwość przewożenia zwierząt (psów lub kotów) o wadze do 5 kg. (łącznie z klatka o wymiarach 45x35x20 cm) . Zwierzęta te mogą podróżować w kabinie pasażerskiej po uzyskaniu wcześniejszej zgody przewoźnika (podczas jednego lotu może być przewożone 1 zwierzę). Muszą te posiadać wszelkie niezbędne pozwolenia i zaświadczenia od weterynarza również w języku angielskim. Zapytanie o pozwolenie przewozu należy kierować nie później ni 5 dni roboczych przed data wylotu.
Linie lotnicze w żadnym przypadku nie odpowiadają za obrażenia cielesne lub śmierć zwierzęcia podczas podróży.
Rejsy regularne
Przewóz zwierząt jest rozpatrywany indywidualnie w każdym przypadku.


DZIECI DO 2 LAT – INFANTY
Dzieci do 2 lat podróżują według specjalnych taryf (tj. bezpłatnie) pod warunkiem, że odbędą podróż na kolanach osoby dorosłej. Z jedna osoba dorosła może podróżować tylko 1 niemowlę (dotyczy rejsów czarterowych). W jednym rzędzie może siedzieć tylko jedno dziecko w wieku poniżej 2 lat. Ze względów bezpieczeństwa nie jest dozwolone użycie fotelika samochodowego.
Dzieci poniżej 2 lat w rejsach czarterowych nie maja prawo do własnego miejsca w samolocie, nie ma zatem możliwości dokupienia dodatkowego miejsca dla infanta.
Za infanta, uznaje się dziecko, które w dniu wylotu i powrotu z/do Polski nie ukończyło 2-ego roku życia. W innym przypadku, traktowane jest jako dziecko i musi mieć wykupione oddzielne miejsce w samolocie. Reguła ta dotyczy poniższych linii:
AEROFLOT
AIR FRANCE/KLM
AIR LINGUS
ALITALIA
ENTER AIR
ICELAND EXPRESS
LOT
LUFTHANSA
SMALL PLANET
TAP PORTUGAL
TRAVEL SERVICE
WIZZAIR
OLT Express Poland /dawniej YES Airways/
- dzieci do lat 2 nie muszą posiadać oddzielnego paszportu, tym samym muszą być wpisane do paszportu jednego z rodziców.


KOBIETY W CIĄŻY
Kobiety w ciąży mogą podróżować na pokładzie samolotów wg następujących zasad:
- do 26 tygodnia ciąży muszą posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia podróży (w języku angielskim).
- pomiędzy 26 a 34 tygodniem muszą posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia podróży oraz potwierdzające zaawansowanie ciąży (w jezyku angielskim); w przypadku ciąży mnogiej muszą spełnić powyższe warunki od 20 do końca 28 tygodnia ciąży
- powyżej 34 tygodnia (w przypadku ciąży mnogiej powyżej 28 tygodnia) przewoźnik może odmówić przyjęcia kobiety na pokład samolotu. Jeżeli jednak będzie ona podróżować, przewóz odbywa się na własne ryzyko kobiety i przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności

UWAGA! W przypadku linii TRAVEL SERVICE (QS) kobiety w ciąży powyżej 26 tygodnia (lub 20 w przypadku ciąży mnogiej) muszą posiadać ze sobą zaświadczenie na specjalnym formularzu „FIT TO FLY”
Dodatkowo podróż kobiet w ciąży powyżej 26 tygodnia (lub 20 w przypadku ciąży mnogiej) liniami TRAVEL SERVICE (QS) musi być zgłoszona najpóźniej na 3 dni przed wylotem


OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE – PODRÓŻUJĄCE NA WÓZKACH INWALIDZKICH oraz NIEWIDOMI I GŁUCHONIEMI
Osoby podróżujące na wózkach inwalidzkich przewożone są bez dodatkowych opłat (za wózek również).
Są 3 grupy osób poruszających się na wózkach:
- Potrzebujące transportu na wózku w terminalu, ale samodzielnie mogące wejść do samolotu i się po nim poruszać
- Potrzebujące transportu na wózku w terminalu i w wejściu do samolotu
- Poruszające się na wózku cały czas, również na pokładzie.
Na pokład samolotu przyjęte mogą zostać maksymalnie 4 osoby, które potrzebują asysty na schodach i w samolocie, przy czym możliwe jest przyjecie tylko 2 osób poruszających się na wózku również po pokładzie. W przypadku lotu dłuższego niż 3 godziny taka osoba musi podróżować z osobą towarzyszącą.
Wózki inwalidzkie pasażerów przewożone są, jako bagaż rejestrowany i mogą być oddane obsłudze naziemnej dopiero pod samolotem. Baterie od wózków akumulatorowych muszą być odłączone na czas lotu.
Ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości przewozu pojazdów typu „segway”.
Osoby niewidome, mogą podróżować z psami przewodnikami bez dodatkowych opłat w kabinie pasażerskiej, pies przewodnik musi mieć założony kaganiec na czas lotu, oraz musi być zgłoszony najpóźniej na 3 dni robocze przed datą wylotu.
Linie lotnicze muszą zostać poinformowane o podróży osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózku, niewidomych, głuchoniemych) najpózniej na 3 dni robocze przed datą wylotu


ZGODA LEKARSKA NA PRZELOT (FIT TO FLY)
Linie lotnicze wymagają, by chory pasażer posiadał przy sobie podczas odprawy i przez cały czas lotu potwierdzenie lekarskie (w przypadku Travel Service - QS na odpowiednim
formularzu) potwierdzające jego zdolność do odbycia transportu lotniczego. W przeciwnym wypadku linia ma prawo odmówic przyjecia pasażera na pokład. Zaświadczenie musi być w
języku angielskim.
Potwierdzenie lekarskie jest wymagane w następujących przypadkach:
- złamania
- ciąża pojedyncza bez komplikacji (od 26 do końca 34 tygodnia ciąży)
- ciąża mnoga bez komplikacji (od 20 do końca 28 tygodnia ciąży)
- zranienia głowy (do 14 dni od wydarzenia)
- ciężka choroba umysłowa (pasażer musi podróżować pod opieką osoby mającej zagwarantowane miejsce obok)
- niezdolność do siedzenia w pozycji wyprostowanej
- zawał serca (do 21 dni od wydarzenia)
- udar mózgu (do 10 dni od wydarzenia)
- nowo narodzone dziecko (do 7 dni od porodu)
- choroba będąca następstwem dekompresji
- odma opłucnowa (do 14 dni od wydarzenia)
- ciężka zakrzepica żylna
Podróż pasażera z wymienionymi powyżej przypadkami musi zostać zgłoszona najpóźniej na 3 dni robocze przed datą wylotu


WARUNKI ZMIANY NAZWISKA (dot. rejsy regularne)
Poniższe warunki mają charakter informacyjny. Zmiany nazwisk pasażerów są dozwolone na następujących zasadach:
AEROFLOT,
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę nazwiska zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do 3 dni roboczych przed wylotem zmiana nazwiska zgodnie z Warunkami Uczestnictwa za zgoda Działu Awiacji plus opłata manipulacyjna 100,- EURO
· na mniej ni 3 dni robocze przed wylotem zmiana nazwiska pasażera NIE JEST MOŻLIWA
AIR FRANCE/KLM
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 400,- PLN
AIR LINGUS
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 436,- PLN
ALITALIA
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 50,- EURO
ICELAND EXPRESS
- do 3 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· na mniej ni 3 dni robocze przed wylotem zmiana nazwiska pasażera NIE JEST MOŻLIWA
LUFTHANSA
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 300,- PLN
PLL LOT
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 100,- PLN
TAP PORTUGAL
· do 14 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· od 14 dni do dnia wylotu zmiana nazwiska pasażera jest możliwa zgodnie z Warunkami Uczestnictwa plus opłata manipulacyjna 250,- PLN
WIZZAIR
· do 3 dni roboczych przed wylotem opłata za zmianę nazwiska zgodnie z Warunkami Uczestnictwa
· na mniej ni 3 dni robocze przed wylotem zmiana nazwiska pasażera NIE JEST MOŻLIWA

UWAGA!!!
Każda zmiana nazwisk w przypadku lotów rejsowych musi zostać zgłoszona i pisemnie potwierdzona przez Dział Awiacji. Wysokość opłat ustalana jest przez linie rejsowe i może ulec zmianie.
Proszę zwrócić szczególną uwagę na zgodność nazwisk wpisywanych na rezerwacjach z danymi paszportowymi lub danymi z dowodu osobistego
Klientów, ponieważ wszelkie błędy literowe na bilecie rejsowym mogą skutkować nie wpuszczeniem pasażera na pokład samolotu.
W przypadku długich i dwuczłonowych nazwisk proszę o upewnienie się czy w systemie rezerwacyjnym zapisało się również całe imię i nazwisko pasażera.


ODPRAWA PASAŻERÓW
- odprawa rozpoczyna się na 2 godziny przed godzina odlotu i kończy się 40 min przed godziną odlotu.
- odprawa pasażerów podróżujących liniami LOT do/z USA rozpoczyna się 4 godziny przed godzina odlotu i kończy się 1h przed godziną odlotu
- pasażer obowiązany jest do okazania dokumentu tożsamości paszportu lub dowodu osobistego (dotyczy krajów Unii Europejskiej) - nowego wzoru, z w miarę aktualnym zdjęciem. Brak dokumentu lub dokument nieaktualny skutkuje odmowa przyjęcia na pokład bez prawa zwrotu kosztów biletu i świadczeń.
- pasażerowie podróżujący z infantami mają prawo do odprawy poza kolejnością.
- pasażerowie pod wpływem alkoholu lub skąpo odziani (stroje kąpielowe, bielizna) mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.
- pasaerom nie wolno przewozić w bagażu podręcznym opakowań o pojemności powyżej 100 ml oraz ostrych narzędzi (np.: scyzoryki, pilniczki, nożyczki). W przypadku niezastosowania się do tego wymogu, opakowania o wyższej pojemności będą skonfiskowane przez Straż Graniczną.
UWAGA! Informujemy, i wszystkie miejsca w samolotach są przydzielane bezpośrednio przy odprawie i Dział Awiacji nie ma możliwosci dokonywania wcześniejszej rezerwacji konkretnych miejsc.


CATERING:
- Brak cateringu, możliwość skorzystania z usługi typu SKY BAR:
AIR LINGUS
ENTER AIR
ICELAND EXPRESS
SMALL PLANET
TRAVEL SERVICE
WIZZ AIR
OLT Express Poland /dawniej YES Airways
- Posiłek standardowy (śniadanie, obiad lub kolacja w zależnosci od pory dnia):
AEROFLOT
ALITALIA
AIR FRANCE/KLM
LOT
LUFTHANSA
TAP PORTUGAL
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 25 wrz 2013, 14:29

wp.pl napisał(a):Bagaż na lotnisku - wyznania "rzucacza"
źródło - http://turystyka.wp.pl/kat,1036543,titl ... aid=1115ee

Bagażowy na lotnisku Bagażowy na lotnisku (fot. sftrajan, Licencja Creative Commons, flickr.com)
Bagaż traktowany jak piłka do kosza, splądrowane torby i tajemnicze zniknięcia naszych osobistych rzeczy. Co właściwie dzieje się z walizkami po odprawie bagażowej na lotnisku? Prawda może zszokować - szczególnie, jeśli usłyszymy ją z pierwszej ręki.

Dlaczego giną nasze walizki?!
Najpopularniejszym powodem utraty bagażu jest odprawianie się na ostatnią chwilę - wtedy nasze walizki są najbardziej podatne na zagubienie. Inną, równie częstą przyczyną jest transfer bagażu, gdy mamy lot łączony. Przy przesiadkach nie odbieramy walizek i zdajemy się całkowicie na osoby, które zajmują się ich przeniesieniem z jednego samolotu do drugiego. O ile mamy wpływ na czas odprawy, to w przypadku oczekiwania na lotnisku na kolejny lot nic już nie możemy zrobić.

Rzut walizką do celu
To, w jaki sposób nasze bagaże lądują w samolocie, albo są z niego wypakowywane może przyprawić o dreszcze. Walizki są przerzucane między bagażowymi czy ciskane w kierunku taśmy transportującej je do samolotu, zatem nic dziwnego, że wiele z nich może zostać uszkodzonych w czasie takich „niewinnych” zabaw. Urwane rączki, kółka, pęknięte szwy czy zamki - to najczęstsze skutki agresywnego transportu. - Nie chcemy niczego zniszczyć, ale wiadomo, że takie zachowanie nie jest korzystne dla bagaży, - powiedział pracownik firmy handlingowej. Zaprzecza też, że pracownicy świadomie nadają bagaże na niewłaściwy lot – to już raczej kwestia nieuwagi, czyli tzw. czynnik ludzki.

Kajak? To też się zmieści!
Według słów anonimowego bagażowego, rzeczy, które ludzie próbują przewieźć samolotem mogą wzbudzić zarówno zdziwienie, jak i kłopot. Zdarzył się kajak i tyczka do skoku wzwyż, jednak najwięcej problemów sprawiła laska, w której był ukryty… sztylet. Tego typu akcesoria były popularne jeszcze sto lat temu, jednak teraz właściciel musiał się gęsto tłumaczyć służbom celnym z niezbędnego do chodzenia cennego przedmiotu.

Bagażowy to ma ciężkie życie
Pracownicy firm handlingowych mają ciężkie życie – dosłownie. Najgorsze jest ładowanie samolotu przy temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza, szczególnie, gdy trzeba ściśle ułożyć bagaże w luku. Do tego dochodzi waga walizek - wiele z nich waży ok. 30 kilogramów. Zapach unoszący się z niektórych byłby w stanie powalić przysłowiowego nosorożca, bo podróżni często przewożą jedzenie o charakterystycznym zapachu. Do obowiązków bagażowych należy również pomoc matkom z dziećmi lub niepełnosprawnym w dostaniu się do samolotu. - Innym dość nieprzyjemnym przeżyciem była sytuacja, gdy musieliśmy wnieść do samolotu mężczyznę ważącego ok. 130 kg, który wyjątkowo śmierdział. Do tego zsikał się w czasie transportu - powiedział anonimowy bagażowy.

Kradzieże – chleb powszedni?
Na lotniskach zdarzają się kradzieże i nie jest to żadna nowość. Walizki są otwierane przez służby celne, ale także przez samych bagażowych. Kłódki czy paski zabezpieczające nie stanowią istotnej przeszkody, a bałagan w naszych rzeczach często uniemożliwia stwierdzenie czy rzeczywiście coś zginęło. Giną kosmetyki, ubrania, jedzenie czy nierozważnie pozostawiony sprzęt elektroniczny. Na europejskich lotniskach często łupem nieuczciwych bagażowych padają rzeczy należące do profesjonalnych sportowców. „Na naszym lotnisku często bywają drużyny biorące udział w rozgrywkach piłkarskich Ligi Mistrzów czy Ligi Europejskiej. Kiedyś jeden z pracowników zatrzymał dla siebie opaskę kapitańską słynnego klubu”. Anonimowy bagażowy podkreślił jednak, że kradzieże zdarzają się niezwykle rzadko.

Po takich wyznaniach można przypuszczać, że pracownicy firm handlingowych decydują się na podróż wyłącznie z bagażem podręcznym. Okazuje się, że nie – nadają bagaże tak samo jak inni pasażerowie: "Wystarczy mieć porządną walizkę na kółkach, a dla pewności owinąć ją na lotnisku przezroczystą folią". Wtedy będziemy mieć więcej pewności, że nikt nam do niej nie zajrzy i przy okazji czegoś sobie nie przywłaszczy.

A jak to wygląda w Polsce?
W lipcu na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie wybuchł skandal związany z firmą holdingową, której pracownicy regularnie okradali bagaże podróżnych. Od stycznia 2013 roku odnotowano tam aż 45 kradzieży. W 26 przypadkach dotyczyło to osób, które odlatywały z Warszawy, a w 19 - dla których Okęcie było portem docelowym. Po przeprowadzonej akcji ustalono tożsamość złodziei, a w ich mieszkaniach odnaleziono zaginione przedmioty. Lotnisko tłumaczy się, że bagażowi nie są pracownikami lotniska, a firmy zewnętrznej i to ona może ich pociągnąć do odpowiedzialności. Kradzież czy zniszczenie bagażu należy zgłosić przewoźnikowi – wtedy otrzymamy stosowne odszkodowanie.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 16 paź 2013, 19:00

Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Pt, 31 sty 2014, 22:30

wp.pl napisał(a):Zmiany dotyczące bagażu podręcznego w samolotach
źródło - http://turystyka.wp.pl/title,Zmiany-dot ... &_ticrsn=5

Od piątku 31 stycznia br. pasażerowie będą mogli zabrać w bagażu podręcznym niezbędne na czas podróży lekarstwa i środki medyczne w ilościach przekraczających 100 ml. Zmiany wprowadza Komisja Europejska.

Kontrolerzy bezpieczeństwa na lotnisku - oni znajdą (prawie) wszystko
Co można zabrać ze sobą do samolotu?
- Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli bezpieczeństwa płynów, aerozoli i żeli w portach lotniczych Unii Europejskiej. Pasażerowie będą mogli zabrać w bagażu podręcznym niezbędne na czas podróży lekarstwa, pokarm i odżywki dla dzieci w ilościach przekraczających 100 ml, pod warunkiem jednak, że zostaną one wcześniej skontrolowane na lotnisku - poinformował PAP rzecznik Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Komisja Europejska w rozporządzeniu z marca 2013 r. zobowiązała zarządzających portami lotniczymi do przeprowadzania takich kontroli. Dla lotnisk oznacza to konieczność zakupu i zainstalowania specjalistycznych urządzeń zdolnych do wykrywania płynnych materiałów wybuchowych.

Przybylski zapowiedział, że personel kontrolujący oraz pracownicy Służby Obsługi Pasażerów będą przypominali pasażerom o konieczności udania się do wyznaczonych linii kontroli, jeżeli mają w bagażu podręcznym płyny w ilości przekraczające 100 ml.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, General Aviation oraz cargo. W 2013 r. na lotnisku odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. Działa na nim 27 regularnych przewoźników (w tym dwóch niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2013/14 obsługują połączenia do 75 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.
[ img ]
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 2 kwi 2014, 22:14

wp.pl napisał(a):11 faktów, przez które podróż samolotem już nigdy nie będzie taka sama
źródło - http://turystyka.wp.pl/title,11-faktow- ... &_ticrsn=5
Lądowanie na tropikalnej wyspie Lądowanie na tropikalnej wyspie (fot. Tatiana Popova/Shutterstock)
Planując podróż samolotem nie zastanawiamy się zazwyczaj czy jest dobrze posprzątany czy zatankowany. Również znane i powtarzalne procedury na pokładzie nie budzą naszego zainteresowania. A szkoda. Oto 11 faktów, dzięki którym zupełnie inaczej spojrzysz na podniebne podróże.

Fakt 1: Za mało paliwa
Polityka oszczędności stosowana przez wiele linii lotniczych ograniczyła ilość tankowanego na lot paliwa do absolutnego, wymaganego prawem, minimum. Oznacza to, że w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności – złej pogody czy lądowania na innym niż planowane lotnisku – samolot musi „dolatywać na oparach” lub robić międzylądowanie w celu dotankowania. Jest to niewątpliwie element, który dodatkowo podnosi poziom stresu pilotów podczas pracy.

Fakt 2: Przygaszone światła nocą w razie katastrofy
Podczas wieczornych i nocnych lotów światła w kabinie podczas startu i lądowania zostają przygaszone. Zabieg ten nie jest przypadkowy – ma za zadanie przyzwyczaić oczy pasażerów do ciemności na wypadek lądowania awaryjnego lub katastrofy. Łatwiej przeprowadzić ewakuację pasażerów, którzy nie błądzą po omacku, a poza maszyną nie wpadają w panikę w mroku.

Fakt 3: Jak spóźnisz się na przesiadkę, już nikt nie zaczeka
Amerykański Departament Transportu, który zajmuje się między innymi liniami lotniczymi, wprowadził nową politykę, która zabrania opóźniania lotów (np. ze względu na pasażerów z innego połączenia, którzy jeszcze nie dotarli). Nawet jeśli inny samolot, na pokładzie którego jest 20 przesiadkowych pasażerów, spóźnia się tylko kilka minut. A wszystko przez potrzebę wyrobienia statystyk jak największej liczby lotów, które odbywają się w zakładanym czasie. Zapomnijcie więc o dawnych czasach. Lecąc do USA lepiej bądźcie na czas.

Fakt 4: Kapitan może cię zaaresztować
Kapitan samolotu, po zamknięciu drzwi, ma na pokładzie władzę absolutną. Jego największym priorytetem jest bezpieczeństwo lotu. Może więc zaaresztować pasażera, a nawet zarządzić międzylądowanie, aby oddać go w ręce policji, jeśli zachowuje się niebezpiecznie. Poza tym zdarza się, że pilot udziela ślubu czy uczestniczy w spisywaniu testamentu.

Fakt 5: Podróż w pierwszej klasie, jeśli masz szczęście
Kupiłeś standardowy bilet w klasie economic, a marzy ci się podróż w pierwszej klasie? Jeśli będziesz mieć szczęście i spełnisz kilka warunków może się to udać. Zdarza się, że stewardesy przenoszą pasażerów do pierwszej klasy, jeśli są tam wolne miejsca. Wybierają tych, którzy są sympatyczni, dobrze ubrani i atrakcyjni. Na tę uprzejmość mogą liczyć też kobiety w ciąży oraz znajomi kogoś z obsługi samolotu. Warto więc wybierając się w podróż regularną linią spakować postrzępione spodnie i krzykliwy T-shirt do walizki, a ubrać się klasycznie, być miłym i kulturalnym – wówczas wygodna podróż może przydarzyć się i nam.

Fakt 6: Wyłączanie i chowanie urządzeń elektronicznych to nie wymysły obsługi
Dla wielu pasażerów rozstanie się ze smartfonem, tabletem czy laptopem nawet na kilkanaście minut to prawdziwa tragedia. Często łamią więc panujące na pokładzie samolotu zakazy i dzwonią podczas startu czy szukają „niezbędnych” informacji w komputerze podczas lądowania. Wystarczy, że zrobi tak kilka osób, a wysyłane przez telefon fale mogą zakłócić pilotom odczyt wysokości. Dodatkowo wszystkie nieschowane urządzenia stają się w momencie turbulencji pociskami, które mogą uderzyć któregoś z pasażerów w głowę, lecąc z prędkością nawet 320 km/h. Dlatego warto słuchać poleceń stewardów - a żeby to zrobić, wyjmijcie z uszu słuchawki, jeśli zostaniecie o to poproszeni.

Fakt 7: Powietrze w maskach tlenowych starcza na kilkanaście minut
Przy każdej instrukcji bezpieczeństwa przed lotem, stewardesy informują o sposobie użycia maski z tlenem w razie potrzeby. Zastanawialiście się kiedyś na jak długo starcza zapas tlenu w samolocie? Odpowiedź jest jednoznaczna – ok. 15 min. od założenia maseczki. Jest to czas, jaki jest potrzebny pilotowi, aby sprowadzić samolot na umożliwiającą normalne oddychanie wysokość.

Fakt 8: NIGDY nie pij wody z kranu
Picie wody z kranu w samolotowej toalecie jest absolutnie zabronione. Właściwie nie powinno się jej nawet dotykać. Powód jest prozaiczny. Zawory opróżniające toaletę i pobierające świeżą wodę leżą zaledwie kilka centymetrów obok siebie. Są też obsługiwane przez jedną osobę. Nie trudno sobie wyobrazić, co może się zdarzyć po drodze.

Fakt 9: Pioruny uderzają w samoloty
Na koniec sytuacja, którą znamy z filmów katastroficznych. W samoloty uderzają pioruny, a każdy pilot w swojej karierze spotyka się z tym zjawiskiem kilka razy. Jednak wbrew obrazom z wielkiego ekranu, maszyny są tak zbudowane, aby przyjąć bezpiecznie każde wyładowanie atmosferyczne. Jedyne, co można zaobserwować, to duży huk i błyskawicę, to wszystko. Pasażerowie często nie są nawet świadomi, że takie zdarzenie właśnie miało miejsce.

Fakt 10: Samolot jest brudny, a koce nie zawsze świeże
Rozkłady lotów robią się coraz „ciaśniejsze”, a linie lotnicze oszczędzają gdzie mogą. Obsługa samolotu ma między rejsami bardzo mało czasu, a obowiązków wciąż tyle samo. Zdarza się, że przez całą zmianę (która może trwać do 16 godzin) nie mają czasu zjeść porządnego posiłku. Minuty między jednym, a drugim kompletem pasażerów wykorzystują zatem na pobieżne sprzątnięcie kabiny – pozbieranie śmieci i uporządkowanie siedzeń. Stoliki, przyciski czy oparcia foteli są przecierane raz na jakiś czas, również koce i poduszki wymieniane są na czyste tylko podczas dłuższych postojów. Lepiej z nich nie korzystać jeśli nie są szczelnie zapakowane w plastikowy worek. Na pokładzie nie można się zatem spodziewać idealnej czystości i świeżości, zwłaszcza że wirusy przeziębienia czy grypy żyją na różnych powierzchniach nawet kilka dni. Samolot staje się kapsułą wypełnioną zarazkami. Warto więc zapakować do bagażu podręcznego chusteczki lub żel antybakteryjny.

Fakt 11: Piloci zasypiają w kokpicie podczas lotu
Ponad 6 tys. członków Europejskiego Stowarzyszenia Pilotów (ECA) z 8 krajów odpowiedziało w anonimowej ankiecie na pytania dotyczące zmęczenia w pracy. Okazuje się, że więcej niż trzech na pięciu z nich w Szwecji, Norwegii czy Niemczech popełnia błędy podczas pracy w wyniku zmęczenia. Natomiast 43-54 proc. brytyjskich, norweskich i szwedzkich pilotów przyznaje się do przysypiania za sterami samolotów. Co gorsza, zdarza się im obudzić i spostrzec, że ich partner z kokpitu również ucina sobie drzemkę. Równocześnie ok. 75 proc. przemęczonych pilotów oficjalnie deklaruje, że są w pełni zdolni do pracy, z obawy o utratę zatrudnienia lub sankcje ze strony pracodawcy.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » N, 25 maja 2014, 08:52

wp.pl napisał(a):7 rzeczy, których stewardesa nigdy nie chciałaby zobaczyć
źródło - http://turystyka.wp.pl/kat,1036543,titl ... aid=112c98

7 rzeczy, których stewardesa nigdy nie chciałaby zobaczyć 7 rzeczy, których stewardesa nigdy nie chciałaby zobaczyć (fot. Paul Stocker, Licencja Creative Commons, flickr.com)
Personel pokładowy nie ma lekkiego życia – w czasie lotu wielu pasażerów zachowuje się, jakby odjęło im rozum, rodzice tracą kontrolę nad dziećmi, a samolot staje się centrum jogi, toaletą albo prywatnym salonem. Czego pod żadnym pozorem stewardesy nie chcą widzieć ani słyszeć w samolocie? Oto kilka skrajnych przykładów.

Spowiedź stewardesy: obrzydliwe zachowania pasażerów

1. Gimnastyka pokładowa
Niektórzy pasażerowie odczuwają silną potrzebę nie tylko rozprostowania nóg, ale także przeciągnięcia się, kilku przysiadów i wymachów ramionami. Dziwnym trafem wielu z nich chce to robić w okolicach miejsc dla stewardes, gdzie zazwyczaj przysiadają na chwilę, by coś zjeść. "Rozumiemy, że potrzebujesz rozprostować kości, ale nie rób tego, gdy właśnie usiadłam na chwilę, a wszystko co widzę to okolice twoich bioder” – pisze J.C.

2. Mogę się przesiąść?
Wsiadając do samolotu często da się zauważyć, że w klasie biznesowej są wolne miejsca. Wielu z nas przychodzi do głowy by się przesiąść, bo przecież to „nic wielkiego”. Prawda jest taka, że stewardesa nie może na to pozwolić, zatem nagabywanie jej o to czy robienie afery nic nie da. W klasie biznes mogą usiąść pasażerowie, którzy zakupili odpowiedni bilet. Trzeba się z tym pogodzić.

3. Ręce przy sobie!
To, że przejścia między rzędami foteli są dość wąskie, a stewardesy miłe i uśmiechnięte nie znaczy, że można łapać przechodzącą stewardesę za łokieć, klepać ją czy w inny domagać się uwagi. Kontakt fizyczny i ogólna polityka „nie dotykać” nie podlega negocjacji. Szczytem wszystkiego jest szturchanie stewardesy workiem ze śmieciami. "Nie dotykaj mnie, nie stukaj czy klep w ramię czy nogę. Jestem osobą, a nie poduszką” – stwierdza L. A.

4. Gdzie z tymi nogami...
Można powiedzieć, że klasyką gatunku są na pokładzie samolotu gołe stopy. Spacery bez butów po samolocie, beztroskie opieranie stóp o swoje siedzenie czy oparcie sąsiada to wręcz nagminne zachowania na pokładach samolotu. „Czy opierasz gołe stopy o ścianę swojego pokoju, w restauracji czy w domu przyjaciela?” retorycznie pyta R.G.

5. Co do toalet…
Co gorsza, wielbiciele gołych stóp nie zakładają butów idąc do toalety. Wilgoć na podłodze to na pewno nie woda. „Kiedy widzę pasażerów i ich dzieci idących na boso albo w samych skarpetkach do toalety robi mi się niedobrze” – pisze M.P. „Mężczyźni niezbyt często potrafią trafić do toalety będąc na ziemi, a co dopiero w samolocie!” Do tego pasażerowie bardzo często zapominają zamknąć drzwi do toalety na zamek.To chyba mało przyjemne, gdy siedząc na toalecie nagle widzimy stewardesę, która chce na nas opróżnić kubek po herbacie…

6. Spakowałeś, to teraz sobie radź
Odwieczny problem ciężkiego bagażu podręcznego wraca jak bumerang w kolejnych zwierzeniach stewardes z całego świata. I po raz kolejny wniosek jest taki sam – jeśli pasażer był w stanie spakować walizkę i dociągnąć ją do samolotu, to niech martwi się o to, by ją samemu włożyć na półkę nad głową. Stewardesa to nie bagażowy i nie ma obowiązku pomóc z bagażami. Leczenie kontuzji spowodowanej walką z bagażem pasażera nie zostanie zrefundowane. „Nie, nie będę ryzykować urazu kręgosłupa by upchnąć twoją walizkę” – pisze L.A. „Upewnij się, zanim odejdziesz na swoje miejsce, że zamknąłeś półkę. Chcesz wkurzyć stewardesę? Zostaw dyndający innym nad głową bagaż, gdy personel pokładowy przygotowuje się do startu samolotu, a twoje niechlujstwo może spowodować jego opóźnienie”.

7. Higiena osobista nie tak bardzo osobista
Obok fanów spacerowania na boso, osoby obcinające sobie paznokcie u nóg czy rąk stanowią kolejny obrzydliwy przykład zachowań pasażerów. Przy tym czyszczenie zębów nicią dentystyczną czy wyjmowanie włosów ze szczotki i rzucanie ich w przejście między fotelami nie jest już w stanie zdziwić. Także przewijanie dzieci na siedzeniu obok zamiast w pomieszczeniu do tego przeznaczonym nie wywoła entuzjazmu u stewardesy, nie mówiąc już o współpasażerach.

Personel pokładowy ma nam umilić lot i zapewnić bezpieczeństwo. To, jak się zachowujemy, świadczy o szacunku wobec osób, od których zależy nasze życie. Lepiej im się nie narażać.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Podróż lotnicza - jak się do niej przygotować?

Postprzez Zygmunt Skibicki » Śr, 2 lip 2014, 19:51

wp.pl napisał(a):Najbrudniejsze rzeczy na lotnisku i w samolocie
źródło - http://turystyka.wp.pl/title,Najbrudnie ... omosc.html

Podróże samolotem nie kojarzą się zazwyczaj z walką z brudem i bakteriami. Co najwyżej, wizyta w podniebnej toalecie może wydawać się mało przyjemnym, ze względów higienicznych, doświadczeniem. Pierwszy z trzech raportów dotyczących czystości na lotniskach i pokładach samolotów, przedstawiony w programie The Today Show amerykańskiej stacji NBC, obnażył jednak brutalną prawdę. Sprawdźcie, w jakich miejscach czai się największe zagrożenie.

Kontrola bezpieczeństwa
Test pojemników, w które przed przejściem przez bramkę wykrywającą metale wkładamy buty, torebki i inne rzeczy wyciągnięte z kieszeni, wykazał poważne zagrożenie dla zdrowia. W pobranych próbkach podczas badań znaleziono bakterie w tak dużym stężeniu, które zagraża ludzkiemu zdrowiu. Dr Robert Glatter ze szpitala Lenox Hill w Nowym Jorku powiedział na antenie, że mowa tu o infekcjach skóry i tkanek miękkich, które mogą powodować zakażenie układu krwionośnego. Teraz już nie powinniście się dziwić, dlaczego strażnicy używają podczas kontroli rękawiczek ochronnych.

Na pokładzie
Wkraczając na pokład samolotu wszystko wydaje się być w porządku. Jednak jeśli przyjrzymy się dokładniej zobaczymy okruchy na podłodze, plamy na siedzeniach czy zacieki na stolikach. Jak pokazały badania, zagrożenie bakteriami również tu ma wysoki poziom.

Zacznijmy od stolików. Okazało się, że to właśnie na nich badacze znaleźli najwięcej bakterii. Nie powinno to dziwić, skoro zdarzają się sytuacje, w których np. służą one do zmiany pieluchy…

Równie niepokojący jest stan pasów bezpieczeństwa. W jednym z testowanych samolotów znaleziono na nich nawet ludzkie bakterie typu bacteroides, które żyją w przewodzie pokarmowym. Jak skomentował dr Glatter mogą one wywołać poważne zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej.

A na koniec, zapomnijcie o pokładowych magazynach z ofertami. Już sam pomysł wzięcia któregoś do ręki powinien zakończyć się podwyższoną gorączką. Wystarczy wyobrazić sobie, ile osób przed wami mogło dotykać każdego z egzemplarzy, przenosząc na nie wszystko to, co wcześniej zebrali na rękach dotykając innych rzeczy...

Jak się zabezpieczać?
Bardzo niebezpieczne i wywołujące nawet śmiertelne choroby bakterie takie jak E.coli czy gronkowiec złocisty, które znaleziono na pokładach samolotów, mają bardzo dużą żywotność. Mogą przetrwać kilka dni na oparciu fotela, spłuczce w toalecie, stoliku czy rolecie na oknie. Aby ograniczyć możliwość zakażenia, należy przestrzegać poniższych zasad:
- Miej przy sobie żel odkażający do rąk i używaj go po każdym zetknięciu z potencjalnie niebezpieczną powierzchnią
- Używaj żelu także do przetarcia stolika przed każdym użyciem
- Nie chodź boso po samolocie czy podczas kontroli bezpieczeństwa (warto zabrać jednorazowe ochraniacze na buty do bagażu podręcznego)
- Zaraz po zajęciu miejsca sprawdź kieszeń fotela przed tobą. Jeśli znajdziesz jakieś śmieci z poprzedniego lotu poproś stewardesę o zrobienie porządku.

A ja uważam, że największym zagrożeniem dla zdrowia naszego organizmu jest permanentne dążenie do absolutnej aseptyki, co w konsekwencji praktycznie kompletnie i szybko niweczy stan naszego systemu immunologiczneg. Latam samolotami i to wcale nie tak znowu rzadko. Podróżuję, bywa na pokładach także tak zwanych tanich linii lotniczych. Dotykam, także z nudów praktycznie wszystkiego, co znajduje się w zasięgu moich rąk: siedzeń, oparć, stolików, żaluzji okiennych, wyświechtanych "magazynów" pokładowych i... nigdy mnie nawet głowa od tego nie zabolała.
Zygmunt Skibicki
Mundek
 
Posty: 10616
Dołączył(a): So, 29 maja 2004, 21:56
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Sprzęt, wyposażenie, prowiant i sposoby turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości